Güneş Paneli Kullanmanın Avantajları

Güneş enerjisi sistemleri güneş paneli ve jel aküleri birbirine solar kablolarla bağlayan bir sistemdir. Sistem -40+40 derece sıcaklıklara kadar dayanıklı bir sistemdir. Günümüzde güneşlenme süresi çok kısa olan ülkelerde güneş enerjisi sistemini kurarak bu bedava ve ekolojik elektrik üretim sistemini kullanmakta iken güneşi ile zengin olan ülkemizde bu sistemden çok az kullanılması düşündürücü…

Bedava ve ekolojik olan güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalar ve devlet tarafından verilen destekler sayesinde kullanımı günden güne artmaktadır. Kısa bir süre sonra tüm Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yenilebilir sistemler ile karşılanacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye güneş ışığı yönünden oldukça zengin bir ülkedir.

Güneş Panellerinin Kullanım Alanları

Güneş panelleri elektrik üretmek için, solar aydınlatmalarda, tarımsal sulama sistemlerinde, araçlarda, tekerlekli sandalyeler de kullanılmaktadır.

Güneşin elektrik üretimi için sınırsız ve ekolojik bir enerji olması nedeniyle verimli kullanıldığı takdirde tüm Türkiye’nin enerjisini üretebilecek kadar iyi bir enerjidir. Büyük bir fabrikanın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kadar verimli bir sistemdir.  Park ve bahçelerin aydınlatmalarında, otobüs duraklarının aydınlatmalarında, billboardlarda, sokak lambalarında genellikle güneş paneli kullanışmaktadır. Solar aydınlatmalarda gün ışığında akülerde depolanan elektrik enerjisini güneşin batması ile otomatik olarak devreye girerek aydınlanmayı sağlar. Günün aydınlanması ile de tekrar depolama işine başlar. Güneşten somurulan enerji akülerde depolanır, kullanım anında kinetik enerjiye çevrilir. Enerji akülerde biriktiği için güneş olmadığı zamanlarda enerji depodan kullanıldığı için elektrik ihtiyacınızda aksaklıklar olmaz.

Güneş Panellerinde Kullanılan Sistemler

Güneş enerjisi sistemleri güneş paneli,   jel aküler ve solar kabloların birleşmesi ile çalışan bir sistemdir. Güneş panelleri güneş ışığını kanallarından içeri somurarak panellerin içine çeker oradan da solar kablolarla haberleşme sağlanarak somurulan enerji daha sonra kullanılmak üzere jel akülerde depolanır. İstenildiği zaman kinetik enerji olarak kullanılır.

Kullanılan sistemler kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Bu sistemin zarar görmemesi için kullanılan malzemelerin kontrollerinin yapılmış uzun ömürlü malzemeler olmasına dikkat etmeliyiz. Bu sebeple güvenirliğini kanıtlamış firmalardan güneş paneli yaptırdığınız zaman sistem zarar görmez ve yüksek sıcaklık ve soğuğa maruz kalacağı için donma alev alma gibi durumlarda sistem zarar görür ve problem çözülünceye kadar elektriği kullanamazsınız. Fabrika gibi büyük kuruluşlarda ki elektrik aksaklığı maddi zarara neden olacaktır. Bu sebeple mutlaka dayanıklılığının testlerle ölçülmüş ve kontrolleri yapılmış malzemeler kullanmak daha akıllıcadır.

Tüm dünya insanları küresel ısınma problemine neden olan enerjiler yerine yenilebilir enerjilerin kullanılması için çaba sarf etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isaiah Johnson Womens Jersey