AnTuTu 2016’nın En Güçlü ve Popüler Telefonların Özellikleri Açığa Kavuştu!

Akıllı Telefon ve Tabletlerin başarısını ölçmek için yapılan benchmark testleri çoğunlukla AnTuTu yazılımı üzerinde gerçekleşiyor. AnTuTu geliştiricileri yapmış oldukları araştırma sonucunda 2016 yılının en popüler telefonlarını ve üzerinde barındırdıkları güçlü çip setleri açıkladı.

Telefonlar üzerinde gerçekleştirilen performans testlerinde en büyük eleştiriyi almasına rağmen büyük bir kullanım oranını sahip olan AnTuTu, 2016 yılının en popüler kategorisini açıkladı. Genel olarak satış ortalamasına baktığımız da Samsung ürünlerinin hızlı bir şekilde satıldığını görebiliyoruz.

antutu_score_q1_2016_02[1]

Yukarıda yer alan görsele yakından baktığımız da 2016 yılının yaklaşık olarak ilk çeyreği kapsamında ki satış rakamlarının dünya genelinde en çok satışa çıkan ilk beş telefonun Samsung’un üretiminden çıktığı görülüyor. Bu bağlamda fiyatı bir nebze olsa düşen fakat performansında artış gösteren telefon Galaxy Note 5, Yüzde bazında %8.45’lik değerinde ki bir oran ile birinciliğe otururken sırasıyla Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge + ve Galaxy S7 telefonları eşlik ediyor. Galaxy S7 Edge versiyonun fiyatının yüksek olması sonucunda satın alacak kullanıcıları Note 5 ve Galaxy S7 versiyonlarına yöneltmiş durumda.

Samsung dışında Çin sınırları içerisinde oldukça büyük işlere imza atmayı başaran Xiaomi firmasının geliştirdiği Redmi Note 3 ve Redmi Note 2 modellerini de listede kendisine yer bulmayı başarırken bir diğer Çin kökenli firma olan Meizu’nun MX5 modeli de boy gösteriyor. LG tarafında göz attığımız da G4, V10 ve G5 modellerinin çıkmasına rağmen G3 versiyonun hala satıldığını görebiliyoruz.

02095608-content[1]

İkinci görsele göz attığımız da ise AnTuTu tarafından hazırlanan skorlarına göre en yüksek performanslı Qualcomm bünyesinden çıkan Snapdragon 820’nin olduğu görülüyor. Hemen arkasında ise Apple’ın hummalı şekilde geliştirdiği A9 çip seti bulunurken Samsung’un Exynos 8890 çip setinin arkadan geldiğini görebiliyoruz.

02095648-content[1]

GPU tarafında ise birinci sırada Qualcomm Snapdragon 820’nin üzerinde taşıdığı Adreno 530 ile ciddi bir şekilde aradaki farkı açtığı görülüyor. Apple’ın kullandığı PowerVR GT7600 ve Samsung’un kullanmış olduğu Mali-T880 MP12 ürünü bulunuyor. Genel olarak durumu özetleyecek olursak Snapdragon 820’nin ciddi bir şekilde üstünlüğe sahip olduğu piyasa da başarısını koruduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir