SEO İçin Backlink Çalışmaları

Son yıllarda arama motoru optimizasyonunun neredeyse her firma için büyük önem taşımasının ardından SEO üzerine uzman olan şirketler de en etkili SEO yöntemleri üzerine kafa yormaya başlamıştır. Bu bağlamda keşfedilen ve SEO üzerinde gerçekten de olumlu etkileri olan yöntemlerden birisi de backlink çalışmalarıdır. Arama motoru optimizasyonu yapabilmek için pek çok firmanın tercih ettiği yöntemlerden olan bu çalışmalar sayesinde firmalar internet ortamında çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşabilmekte ve hedefledikleri müşterilere daha rahat bir şekilde ulaşabilmektedir.

SEO’da Backlink ve Faydaları

Günümüzde bir internet sitesinin olmazsa olmazlarından birisi olan backlink çalışmaları doğrudan web sitelerinin popülerliğini belirlemeleri ile de bilinir. Bu çalışmanın ne olduğunu bilmeyen kişilere ise en basit haliyle bir web sitesinin başka siteler tarafından önerilmesini sağlamak için yapılan bir tür SEO çözümü olduğu söylenebilir. Backlinkin sağladığı katkı sayesinde Google gibi arama motorları üzerinde firmaların resmî web sitelerini çok daha hızlı bir şekilde üst sıralara çıkarabilme imkanları olabilir. Arama motoru optimizasyonu için vazgeçilmez olan bu çalışma türü sayesinde Google tarafından markaların web sitelerine verilen değerin de doğrudan arttığı bilinmektedir.

Google İçin Backlinkin Önemi

Ünlü arama motoru Google’ın arama sonuçlarına göre web sitelerini sıralarken baz aldığı bir sistem bulunmaktadır. Trustrank adı verilen bu sistem, Google’ın söz konusu web adreslerine verdiği değerin ölçüldüğü bir yapı olarak da tanımlanabilmektedir. Trustrank sistemine göre Google’ın gözünde her web sitesi 1 ile 10 arasında bir puan üzerinden değerlendirmeye alınır. Bu sistemde puanların verilmesinde en etkili faktörler arasında ise web sitelerinin farklı sitelerden aldıkları backlink sayısı bulunur. Yani bir markanın web sitesi, kendisi dışında farklı domainler üzerinde ne kadar çok belirtilirse Google için de o kadar değerli bir hale gelir ve liste sıralamalarında üste çıkabilir.

Kaliteli Web Sitelerinden Backlink

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle backlink almak adına her site ya da forumda SEO çalışması yapılan web sitenin adresini geçirmek sanıldığının aksine bu sistem açısından avantaj sağlamamaktadır. Sistemin en iyi şekilde çalışabilmesi ve SEO konusunda gerçekten verim alınabilmesi için mutlaka hiti yüksek olan ve özellikle bulunduğu ülkede popüler adreslere backlink çalışması yapılması gerekmektedir. Bu tarz bir çalışma kısa sürede meyvelerini verebilir ve web sitesi sahipleri hedefledikleri gibi kısa sürede Google arama motoru üzerinde ilk sayfalarda görüntülenmeye başlayabilir. Bu da hem kısa hem de uzun vadede firmaların satış grafiklerini fazlasıyla yükseltmelerine imkân verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir