Windows 8 hızlandırma yöntemleri

Microsoft’un piyasaya sürdüğü son işletim sistemi olan Windows 8′i kullanıyor ve hızından memnun değilseniz aşağıdaki bir kaç basit adım ile bilgisayarınızın hızını artırabilir ve  Windows 8 deneyiminizi en iyi hale getirebilirsiniz.

windows-8-hizlandirma

Windows 8, temel olarak Windows 7 den daha hızlı bir işletim sistemi olarak piyasaya sürüldü ancak her işletim sistemi gibi zamanla dosya sistemindeki bozulmalar ve kayıt defterinin şişmesi ile olması gereken performansı gösteremeyebiliyor. Bu yazımızda anlatacağımız bir kaç basit ayarlama ile sistemimini olduğundan çok daha hızlı bir şekilde kullanabileceğiz.

Güncellemeler

Bilgisayarımızın güncellemesinde en fazla önem arz eden aygıtımız ekran kartlarımızdır. Ekran kartlarımız ne kadar güne olursa o kadar performansımız artacak demektir. Nvidia veya AMD grafik kartımızı güncellemek bizlere önemli ölçüde hız artışı sağlayacaktır. Ekran kartı sürücümüz uzun süre güncellenmediğinde kurulu programlarımızı çalıştırmada sıkıntılar yaşayabilir. Ekran kartı güncellemeleri farklı uygulamaları daha hızlı çalıştırmak için yapılan güncellemelerdir.

Hızlı başlatma Özelliğini Aktif Edin

Güç seçenekleri > Uyanırken parola gerektir sayfasını seçtikten sonra alt tarafta yer alan “Hızlı başlatma” seçeneğinin aktifleştirin. Varsayılan olarak aktif olması gereken buton bir program tarafından yada yanlışlıkla sizin tarafınızdan kapatılmış olabilir. Bu seçenek ile bilgisayarınızın açılması sırasında yüklenen dosyaların daha hızlı olarak yüklenmesini sağlanır ve bilgisayarınızın hızlı açılmasına imkan sağlanır.

VLC Oynatıcı Kullanın

Video Codec yüklemeleri bizlere hem zaman hemde performans açısından olumsuz yansıyan bir işlemdir. Bu işlem sırasında zamanın yanısıra yüklenen binlerce dosya ile kayıt defterimiz ve HDD’miz şişmekte performansta düşüşler yaşanmaktadır. Bundan dolayı Windows Media Player yada diğer oynatıcılarımızın yerine VLC Media Player’ı kullanmanızı öneriyoruz. Bu ücretsiz program rakiplerine kıyasla çok daha fazla Video’yu sorunsuz bir şekilde oynatmasının yanında sistemi en az kasması ilede öne çıkıyor.  Program bu yönleriyle video oynatıcılar arasında en iyi ücretsiz Video oynatma yazılımıdır.

Başlangıç Öğelerini Düzenleyin

Bilgisayarın açılıştaki hızını etkileyen en önemli unsurlardan biriside açılışta yüklenen programlardır. Sizde bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını istiyorsanız başlangıç sırasında yüklenecek programların listesini düzenleyerek gereksiz yüklemeleri engelleyebilir ve açılış işlemini hızlandırabilirsiniz. Eski sürüm windowslarda çalıştır ekranına “msconfig” yazarak ulaştığımız başlangıç öğelerine Windows 8’de Görev Yöneticisi içerisindeki Başlangıç sekmesinden ulaşabiliyoruz. Bu ekranda sisteminizle birlikte otomatik olarak başlayan programların listesi yer almaktadır. Listeden istediğimiz programı kaldırarak sistem açılışının hızlanmasını sağlayabiliriz.

CCleaner Yazılımını Kullanınız

Sürekli olarak kayıt defterinin şişmesi sorununu Windows 8’de çalışan bu program sayesinde çözebiliyoruz arkadaşlar. Bu küçük boyutlu program sisteminizdeki gereksiz Kayıt Defteri Girdileri ve gereksiz Dosyaları kaldırarak sisteminizin hızlı çalışmasına imkan sağlıyor. Bu program VLC gibi ücretsiz bir programdır. Denemeniz tavsiye edilir.

Windows’u Daha Hızlı Kapatma

Windows 8′ide diğer işletim sistemleri gibi en hızlı masaüstünde yapacağımız ALT+F4 tuş kombinasyonuyla kapatırız. Masaüstünde iken ALT+F4′e bastıktan sonra karşımıza gelecek olan kapatma ekranında Enter tuşuna basarak bilgisayarın genel performansında olmasa bile kullanımda epece bir hız artışı sağlamış oluruz.

Hızlı  Bir Tarayıcı Seçiniz

İyi bir tarayıcı seçimi yapmak internette gezinirken hızlı ve güvenli bir gezinti yapmanıza olanak sağlar. Internet Explorer 10 eski sürümlerine nazaran çok iyi bir web tarayıcısı olmasına rağmen eklentiler ve hızı dolayısıyla Chrome ve Firefox gibi altarnatif tarayıcılar size daha keyifli bir gezinti yaşatacaktır.

Gereksiz Uygulamalarını Kaldırın

Windows 8 ile birlikte gelen online olarak yüklenen uygulamalarımızın gereksiz olanlarını kaldırmak performansımızda için azda olsa olumlu yönde bir artış sağlar. Zamanla biriken uygulamalarımız her an göz önünde olmadıkları için birikip devasa bir çöplüğe dönüşmüş olabilir.

Bunun için sağ tarafta açılan panelin en alt tarafında yer alan “Bilgisayar Ayarlarını Değiştir” sekmesine tıklayıp ardından Genel sayfasına gidiyoruz. Sağ tarafta yer alan seçeneklerden “Uygulama boyutlarını görüntüle” düğmesini bulup tıklıyoruz. Buradan yüklü tüm uygulamalarımızı görebiliriz. Gereksiz gördüğümüz tüm uygulamaları silmemizde fayda var.

Gereksiz Programları Kaldırın

Bilgisayarımız zamanında yükeldiğimiz ancak şu anda işimize yaramayan programlar yüzündende kasılma problemi yaşar. Harddiskimizde ne kadar çok boş alan olursa bilgisayarımız o kadar rahat çalışır. Bu fark HDD’deki boşluk fazla olduğunda belki gözle görülmeyecek kadar küçüktür ancak HDD’miz dolduğunda inanın bilgisayarınız 10 kata kadar yavaşlayaaktır ve bu yavaşlamayıhissetmemeniz mümkün değil. Bu sorunu halletmek için Denetin Masasından gereksiz ve kullanmadığınız programları silmeliyiz. Gereksiz programların kaldırılmasıyla birlikte sisteminizdeki yük hafifleyecek ve eskisinden daha hızlı olarak çalışacaktır.

Anti-Virus Seçimine Dikkat Ediniz

Anti-Virus programları diğer programlara nazaran sistemimizi en çok kasan programlardır. Bundan dolayı anti-virüs programı seçimi performansımızda kritik bir rol oynamaktadır. Bu seçimi doğru yapabilmek için ihtiyaçlarımızı ve bilgisayarımızın özelliklerini iyi bilmemiz gerekmektedir. Anti-virüs programının minimum sistem gereksinimlerinden daha fazla özelliğe sahip olan bir  bilgisayarımız var ise bu kasma ve diğer sorunlar ile boğuşmamızı engelleyecektir. Ancak bilgisayarımız yeterinde iyi donanımlara sahip değilse sürekli olarak donma ve kasılma problemi yaşar ayrıca sistem açılış ve kapanışlarında çok büyük yavaşlamalara maruz kalırız.

Diskte Temizleme & Birleştirme İşlemi

Disk temizleme ve disk birleştirme işlemleri yapmak kullandığımız programlar ve Windows tarafından oluşturulan log dosyaları ve diğer gereksiz kayıtları silmeye ayrıca dosyaların hdd üzerinde daha düzenli olarak yerleştirilip rahat çalışmaya neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir