İnternet Teknoloji

ABD Hükümeti ve Diğer Hükümetler, Apple ve Google’a Müdahale mi Ediyor?

İnternet sitelerindeki ve sosyal medya adreslerinde ortaya çıkan şifreli sistemler, Hükumetlerin kontrol noktası altına alınmış durumda. Farklı hükumetler tarafından bu tarz bir yapıya sahip olan firmalardan tek isteği bu sistemleri ortadan kaldırarak normal bir yapıya geri dönmelerini dile getiriyor.

Farklı ülkelerde yer alan hükumetler ve internet sektörünün en önde gelen firmaların arasında, Şifreli sistemler açısında büyük sistemlerin davaları hala gündemde yer ediyor. Geride bıraktığımız aylarda Apple ve FBI’in arasında uzun bir süredir devam eden, FBI ve beraberinde hükümetin lehine sonuçlanan San Bernardino Davası ve benzeri birçok olay ile ilgili hükümetlerin yetkileri teknolojiler firmaların bünyesinde bulunan yetkililerin karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

FBI ve Polisler Düşüncelerinde Kararlı!

Ubergizmo’da karşımıza çıkan haberlere göre hükümetin kolluk kuvvetli olarak görev sürecinde olan polisler, Google ve Apple’ın müşterilerin özeli bilgisayarını korumak adına getirdikleri şifreleme sistemi tamamen kaldırması yönünde düşüncelerini dile getiriyor. New York Polis Departmanı bünyesinde İstihbarat biriminde görev yapan Thomas Galati, Firmaların arasında ortaya çıkan bazı uygulamalarda yer alan sistemlerde oluşacak sıkıntılı durumlarda bu engellerin kaldırılmasının gerektiği yönünde ifadelerde bulundu.

CbqcWzvWAAEFM0z[1]

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde uygulamaların haricinde, Diğer ülkelerde yer alan uygulama yazılımlarında, Amerika Birleşik Devletlerine zarara uğratacak durumda olması sonucunda aynı işleme tabi tutulmalarının yönünde ki düşüncelerini dile getirdi.

Indiana İstihbarat ve Soruşturma Teknolojileri bünyesinde Görev Yöneticisi olan Charles Cohen ise, Google ve Apple firmasının şu anki süreç içerisinde şifreli uygulama çözümü sürecinde olaylara tamamen negatif baktığını dile getirdi. Şifreleri uygulamalara, iOS işletim sistemine sahip olan ürünlerin App Store’dan, Android yazılımına sahip olan cihazlarda ise Google Play Store üzerinden bahsi geçen uygulamaların Amerika Birleşik Devleti köklenli kullanıcılara erişme kapatılması yönünde açıklamalarda bulundu.

Apple Pay ve Android Pay gibi mobil tabanlı ödeme sistemleri, Çeşitli mobil cihaz uygulamaları, Mobil cihazların gerekli durumlarda kendisini kapatması tarzında ortaya çıkan servisler, Polisin teknoloji sektörü sürecinde devlerine yönetime tutulan isteklerin büyük bir kısmında bulunuyor.