AMD Zen 4 İşlemciler Dahili GPU İle Gelme İhtimali Var!

AMD’nin Ryzen serisi işlemcilerinde eğer APU bir model almazsanız dahili grafik yongası bulunmuyor. APU işlemcilerle de normal işlemciler arasında CPU gücü arasında bariz farklar bulunuyor. Haliyle dahili GPU almak için CPU performansından biraz feragat etmek durumunda kalabiliyordunuz. Fakat Zen 4 mimarili işlemcilerle ilgili ortaya atılan yeni iddiayla birlikte bu durum sona erebilirmiş gibi görünüyor.

AMD Zen 4 Tarafında Yeni Sızıntılar Var!

Gigabyte’ın uğradığı siber saldırıdan beri çok sayıda bilginin sızdırıldığını görüyoruz. Yukarıdaki tablo da bu sızıntılardan biriymiş gibi görünüyor. Bu tabloda dikkat çeken en büyük kısım ise “On-chip Graphics” yazılı kısım. Çünkü buradaki bilgiye göre Zen 4 mimarili işlemciler dahili bir grafik yongasıyla gelecek. Şu an ise bildiğiniz gibi APU bir işlemci almak zorundasınız, aksi takdirde dahili grafik yongasına sahip olamıyorsunuz.

Fakat bu durum kesinlik kazanan bir şey değil. Çünkü AMD, bu işlemcileri satarken dahili grafik birimini devre dışı bırakma imkanına sahip. Bu tarz işlemler aslında yeni değil, üretim hattındaki duruma, silikonun sağlamlığına göre büyük değişiklikler gösteriyor. Bu konuda diğer dikkat çeken iddia ise DisplayPort 2.0 standartıyla birlikte geleceği bilgisi. Bütün bunlar birleşince ortaya böyle bir iddia atılıyor. Belki de Intel’in “F” serisi işlemcileri gibi bir yol bile izleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir