Android Telefonlarda Uygulama Çökme Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bütün uygulamalarda zaman zaman çeşitli çökme ya da durdurma sorunları ile karşılaşılabilir. Diğer yandan bu durum sürekli olmaya başladığı zaman, bazı şeylerin yanlış gittiğini size düşündürtebilir.

Bir mobil uygulamanın sık sık çökmesinin birçok nedeni olabilir. Bunların bazıları cihazınızdan ya da bağlantılarınızdan dolayı olabilirken, bazıları da direkt olarak geliştiriciler ile alakalıdır. Tam olarak bu sebepten dolayı çözümler, sorunun kaynağına ulaşmakta yatar.


Android Uygulama Çökme Sorununun çözülebileceği yöntemler.

1- Cihazınızı Yeniden Başlatın
2- Güncellemeleri Kontrol Edin
3- İnternet Bağlantısını Kontrol Edin
4- Uygulama Verilerini Temizleyin
5- Uygulamayı Yeniden Yükleyin
6- Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın


1- Cihazınızı Yeniden Başlatın

Mobil uygulamalarda karşılaşabileceğiniz sorunların neredeyse tamamı, cihazınızı kapatıp yeniden başlatmanızla düzelecek olan anlık sorunlardan oluşur. Bu nedenle eğer yapmadıysanız, akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi kapatın ve yeniden başlatarak uygulamayı kullanmayı deneyin. Eğer hala uygulama aynı hatayı veriyor iste aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

2- Güncellemeleri Kontrol Edin

Karşılaştığınız hata bir ihtimal uygulamanın kendisinden ya da kullandığınız işletim sisteminin sürümünden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle Play Store‘u açarak uygulamanın sayfasını ziyaret edin ve bekleyen bir güncellemenin olup olmadığını kontrol edin. Şayet bir güncelleme bulunuyorsa, bunu kurduktan sonra cihazınızı yeniden başlatın.

3- İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Bazı durumlarda zayıf internet bağlantısının uygulamalarda çökmeye ve donmaya neden olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle çeşitli internet hız testi araçları ile internet bağlantınızın yeterli hızda ve stabillikte olduğunu teyit etmelisiniz. Şayet bağlantınızda bir sorun varsa, mobil operatörünüzle ya da internet servis sağlayıcınız ile iletişim kurmalısınız.

4- Uygulama Verilerini Temizleyin

Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar menüsüne tıklayın. Buradan sorun yaşadığınız uygulamayı bulun ve sırasıyla Önbelleği Temizle ve Verileri Temizle butonlarına basın. Bu işlemlerin ardından cihazınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

5- Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Uyguladığınız adımların ardından hala bir çözüme kavuşamadıysanız, uygulamayı cihazınızdan kaldırın ve Play Store aracılığı ile tekrar yükleyin. Uygulama tekrar yüklendikten sonra başlatmadan önce cihazınızı kapatın ve birkaç dakika bekledikten sonra tekrar açın.

6- Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Sunduğumuz yöntemlerden sonuç alamadıysanız cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz. Aynı şekilde bu adım sonrasında cihazınızda yüklü olan ve yedeklenmemiş tüm uygulamaların, bilgilerin ve verilerin kaybolacağını unutmayın. Cihazınızı sıfırlamak için Ayarlar -> Sistem -> Fabrika Ayarlarına Döndür adımlarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir