Benim İçin Yandex ve Google

Yandex’in hayatımıza iyice girmeye başladığı son dönemlerde özellikle webmaster’lar arasında Yandex mi Google mı soruları dolaşmaya başladı. Özellikle webmaster forumlarında bu konula ilgili başlık sayısı her gün artıyor. Daha bir kaç gün önce wmaraci üzerinde yine bununla alakalı bir konu gördüm ve bu ikiliyi sizlere kendi gözümden anlatmak istedim.

yandex-vs-google

Yandex ve Google Neden Kıyaslanıyor?

Bu sorunun cevabı aslında basit. İnsanoğlu her zaman en iyisini ister. Bundan dolayıdır ki Google’nin tekel olduğu durumlarda her istediğini elde edemeyecektir. Daha iyiye ulaşabilmek için farklı arayışların olması normaldir ve olmalıdır. Bu noktada yaptığı büyük yatırımlar ve samimi reklamları ile Yandex Türkiye pazarında Google’a alternatif ve rakip olma adına adımlar attı. Her ürün ve hizmette olduğu gibi bu iki arama motorunun da birbirlerinden farklı yönleri ve var. Bu farklılıklar ise doğal olarak kıyaslamayı beraberinde getiriyor.

Neden Google?

Google neredeyse kurulduğu ilk birkaç yıldan bu yana piyasanın en büyüğü. Bir arama motorundan beklenecek/beklenmeyecek her işte bir parmağı var. İnsanların gözünde tekelleşmiş ve çoğu zaman aramak yerine Google’lamak dedirtecek kadar da markalaşmış durumda. Özellikle reklam servisi Adsense ile de webmaster arkadaşların ilgi odağı. Ayrıca kendi geliştirdiği algoritmalar ile de internet üzerinde seoculuk gibi devasa bir sektör oluşturmuş durumda. Sözlük kullanımlarımızı tamamen bitirdi ve hangi dilde ne arasak elimizin altına getiriyor. Bazılarına göre bir çöplük olabilecek kadar büyük. Dolayısıyla insan neye ihtiyaç duysa Google’da var.

Neden Yandex?

Yandex bildiğiniz üzere Türkiye pazarına henüz birkaç yıl önce girdi. Türkiye pazarına adım attığı günden bu güne belkide milyonlarca dolar reklam harcaması yaptı. İnsanların gözünde ve gönlünde bir yere sahip olmak için çabalamak gerektiğiini bilen firma Türkiye ofislerini açıp hizmetlerini hızla Türkçe’leştirdiler. Türkiye pazarında yeni olsalar bile Rusya’da edindikleri tecrübe ile Google’nin verdiği hemen hizmeti sundular. Bazılarında daha iyi bazılarında daha kötü ama herhalükarda burada bende varım dedirtecek şekilde. Erişim konusunda Google’dan daha başarılılar. Wmaraci üzerinde ble Yandex destek ekibini bulabiliyorsunuz. Google’nin aksine bir sorun halinde muhattapsız kalmıyorsunuz.

Tüm bunların yanısıra firmaların karşı tarafın hamlelerine gösterdiği tepkilerde bu kıyaslamaların önemli bir parçası. Başlangıçta doğru düzgün herhangi bir servisi olmayan Yandex Google’nin başarılı servislerinin Adsense her birinin karşısına bir servis çıkarmış durumda. Hatta bir çok hizmeti Google’nin hizmetinden daha sağlıklı çalışır durumda. Google ise son dönemlerde fayda sağlamak yerine saçma sapan diyebileceğim yenilikler peşinde. İnsanların her an erişip kullanabileceği araçlar yerine daha ütopik ve insanların doğrudan fayda sağlayamayacağı araçları geliştirme peşinde. Bundan dolayı müşterilerini mutlu etmek konusunda yetersizleşmeye başladı. Bu yetersizleşme de hem rakip Yandex’e müşterilerini kaptırma hemde kendisine muhalif seslerin artması noktasında başlarına bela olacak gibi.

Peki Dostbiri.com yazarı olarak benim bu konudaki görüşüm nedir. Yukarıda Wmaraci üzerinde bununla alakalı bir konu gördüm demiştim. O konuya yazdığım mesaj aceleyle yazılmış eksik bir mesaj olsa da aynen şu şekilde.

Yandex webmasterlara daha temiz bir internet için umut veriyor daha ne olsun. Google pis bir dikdatör gibi davranıyor birkaç yıldır. Herşey tek ellerinde ve hizmetleride bana göre kalitesizleşiyor. Ayrıca müşterilerinden beklediği birçok şeyi kendilerininde uygulamadığını düşünüyorum. Onlar için bir oyuncaktan farksızız bana göre. Yandex’e gelince onlar bu açığı kapatmak için çalışıyorlar. Öncelik müşteri memnuniyeti. Şu anda Yandex’ten memnun olmayan varsa sebebi adsenseye rakip bir sisteminin olmamasıdır. Aslında oda var ama kayıt için 5000 tekil istiyor ve Türkiyede aktif değil. Yakında burada da olur ve o zaman Google’cılardan büyük bir parçada Yandex’e kayar.

Mesajım biraz saldırgan bir mesaj gibi görünsede düşüncelerim bu yönde. Seo diyerek insanlar çırpınırken Google’nin Yandex’ten 10 kat daha yavaş olması, son dönemlerde erişimde oldukça problem yaşatması, hizmetlerinin aynı özellikleri sunmasına rağmen Yandex hizmetlerine göre çok daha ağır olması benim gözümde çok büyük dezavantaj Google için. Hergün en azından 4-5 tane sorguyu sırf Google açılmadığı yada çok yavaş açıldıı için Yandex üzerinden gerçekleştiriyorum. Google’nin eksik kaldığı her yerde Yandex sesleniyor oradan, ben buradayım diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir