Black (2005) – Bir Hint filmi daha

2005 yapımı Imdb kullanıcılarına 8.2 almış bir hint filmi. Tür olarak dram türünde bir film. Filmin başrol oyuncuları Amitabh Bachchan ve Rani Mukerji. Yani öğretmenimiz Debraj Sahai ve olayın asıl kahramanı hem kör hemde sağır olan kızımız Michelle McNally

Baştan söylemem gerekirse filmin 8.2’lik bir fil olduğunu düşünmüyorum. Konusu güzel, bazı sahneleride oldukça dokunaklı da olsa oldukça fala klişe barındırıyordu film bana göre. Hani bir ara yeşilçam filmlerinden bazı sahneler aklıma gelmedi değil. Bu sahnelerden arındırılabilse çok daha güzel ve akıcı bir film ortaya çıkabilirdi. Bunlara ek olarak ilk defa bir hint filminde müzikal yoktu. Bunun nedeni konunun dram olmasından kaynaklı ama yinede alışaknlııkların dışında olması insana garip geliyor bazen.

Tüm bu gereksiz ön bilgi ve yorumdan sonra filmin konusunu anlatmaya başıyorum. Kahramanımız Michelle McNally 2 yaşında geçirdiği bir hastalık sonucunda hem kör hemde sağır olmuştur. Ailesi hinditanınn zengin ailelerinin birinisi olsada bu duruma çare olabilecek herhangi bir yol bulamamaktadır. Ailesinin çözüm arama sürecinde 8 yaşına kadar gelen Michelle, ne bir eğitim almış nede çevresi ve de ailesi tarafından anlaşılabilmiştir. 6 yıl boyunca Michelle arkadaşları tarafından itilip kakılmış, zaman zamanda hayvan muamelesi görmüştür. (İzlediğini zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız.) Yaşanan tüm bu süreçte Michelle’nin ailesinin umutları tükenmektedir ve son bir umutla başka bir öğrenmen daha denemek isterler. Bu noktada Debraj Sahai oyuna dahil olur ve bu andan itibaren 8 yaşındaki küçük Michelle’nin öğretmeni artık odur. Filmin asıl hikayesi buradan itibaren başlarken film boyunca Michelle’nin eğitimi sırasında katettiği aşamalar, hayatının çeşitli dönemlerindeki başarıları, aşık olması ve çeşitli öğeler anlatılıyor.

İlk paragraftada belirmiş olduğum gibi bana göre 8.2’lik bir film kesinlikle değil ama yinede bu durum film hakkında kötü düşündüğümü düşündürtmesin sizlere. Film bana göre 7.4 ile 7.7 arası bir puan eder ki bu durumada yine sizler daha net karar verirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir