Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Botoks işlemi, bir toksinden elde edilen ürünlerinin insan cildinin daha gergin ve sağlıklı görünmesi amacıyla uygulanan bir tür cerrahi olmayan işlemdir. Botoks, günümüzde hem kadın hem de erkekler tarafından oldukça fazla tercih edilen işlemlerden biridir. Yüzün belli bölgelerine, düzenli aralıklarla yapılır. Çok uzun kullanımlı bir işlem değildir ancak cerrahi olmamasından dolayı ağırlıklı olarak tercih edilir.

Botosk Nasıl Yapılır?

Botoks yapımı için öncelikli olarak botoksun yapılacağı kişiye uygulanacak olan işlemin uygun olup olmadığı tespit edilir. Eğer kişilerin herhangi bir sağlık sorunları yoksa, botoksun hangi bölgelere yapılacağı belirlenir ve botoks sıvısı bu bölgelere enjekte edilir. Dakikalar içinde sona eren bir işlem olmasından dolayı genellikle kullanımı tercih edilir.

Botoksun Zararları Nelerdir?

Bilinen botoks zararları, çok fazla değildir. Cerrahi bir işlem olmamasından dolayı botoks yaptıran kişilerde büyük bir yan etki görülmez. Yalnızca iğnenin temas ettiği yerlerde küçük ve birkaç gün içinde geçen kızarıklık ve çürümeler olabilir. Bunun yanında çok sık olmasa da baş ağrısı görülür. Çok nadiren, botoksun kas sistemi üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu görülür. Bunun için kas ve sinir hastalığı olan kişiler ile hamilelere uygulanması uygun değildir.

Kalıcı Botoks Nedir?

Kalıcı botoks işlemi, günümüzde plastik cerrahide aktif olarak kullanılan ve yüz kaslarının hareketsiz hale getirilmesi sonucunda kırışıklığın önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir. Botoks, kalıcılığı 4 ile 6 ay arasında değişen bir işlemdir. Bunun için de sürekli olarak yenilenmeye ihtiyaç duyar. Ancak kalıcı botoks, cerrahi işlemlerden korkmayan ve kalıcı bir çözüm isteyen kişiler tarafından daha fazla tercih edilen işlemdir. Kalıcı botoks yaptırıldıktan sonra, yapılmış olan bölgede yeniden kırışıklık oluşumu gibi bir durumla karşılaşılmaz.

Botoks Ne İşe Yarar?

Botoksun işlevi, yaşlanma veya çeşitli fiziksel durumlar sonucunda yüzdeki kırışıklıkların giderilmesidir. Botoks uygulamasının yapılmasıyla beraber, yüzde oluşmuş yaşlı görünümü yok olacaktır.

Botoks Nerelere Yapılır?

Botoksun uygulanabileceği yerler, şöyle sıralanmıştır:

  • Alın
  • Kaşların arası
  • Göz çevresi
  • Elmacık kemikleri
  • Yanaklar

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun etki süresi, ilk kez botoks yaptıracak olan kişiler için 4 ile 6 ay arasındadır. Ancak bünyeye ve yaşa bağlı olarak bu sürelerde değişiklik olabilir. İlk botoksun etkisi 2 aya kadar inebilir. İkinci seans uygulaması ise 6-8 ay arasında etkilidir. İlk defa botoks yaptıran kişilerin bünyeleri, zamanla yapılan işleme alışır ve etkinin çok daha uzun olmasını sağlayabilir.

Botoks İle Kaç Yaş Gençleşilebilir?

Botoksun gençleştirme etkisi, 3 ile 7 yıl arasında değişiklik gösterir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin yaptırdıkları botoks, kendileri için çok daha etkili görülebilir. Genç yaşta kişilerin yaptırdıkları botokslar ise arada çok yaş farkının olmamasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir