Çene Kisti Ameliyatı

Çene kemiği içinde bulunan zararlı oluşumlar çene kisti ameliyatı ile tedavi edilebilir. Genellikle çene kemikleri içinde içi sıvı dolu olan kesecikler gözlemlenir. Bu kesecikler bazen ağrı ve şişlik yaparak kendini belli etse de çoğu zaman da hiç belirti vermez. Genellikle çekilen çene filmleri ile bu kistler fark edilirler.

Kistlerin oluşum sebebi genellikle dişlerde yaşanan problemlerdir. Bu yüzden diş ve kist birlikte ele alınarak kalıcı bir şekilde tedavi edilmelidir. Bazen sorunlu dişin çekilmesi ile kist kendiliğinden kaybolabilir. Ancak bazen de tedavi şarttır. Tedavi edilmeyen kistler büyüyerek daha kötü hale gelebilir. Bu durumda diğer dişlerde de kalıcı hasar bırakabilir. Bu yüzden kist varsa diş tedavisi çene kisti ameliyatı ile tamamlanmalıdır.

Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene kisti ameliyatı cerrahi bir operasyondur ve kesinlikle donanımlı yerlerde yapılmalıdır. Ameliyathane ortamının sağlandığı diş klinikleri de bu operasyonlar için idealdir. Kist ameliyatı tek tip değildir. Kistin nerede olduğu, ne büyüklükte olduğu, risk durumu gibi faktörlere göre ameliyat süreci belirlenir. Genellikle kist ameliyatı risksizdir ve kısa süren bir operasyondur.

Çene cerrahisi alanında uzun yıllardır çalışan ve deneyimli olan Yrd. Doç. Dr. Ayşe YILMAZ ile görüşerek ön muayene olabilir ve tedavi hakkında bilgi alabilirsiniz. www.pourdent.com adresinden konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz. İlk randevunuzu alarak tedaviye hemen başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir