Cep Telefonu Şarja Takıldığında Neden Isınır?

Günümüzün gelişen teknolojisinde hızlı şarj özelliğinin piyasada yaygınlaşmasıyla birlikte cep telefonları şarja takıldığında neden ısınır? Gibi sorular çoğalmaya başladı. Cep telefonları neden ısınır? Bu sorunun cevabı aslında basit. Fakat bazı hızlı şarj özellikli cihazlar ve şarj aletleri cep telefonunu çok yüksek sıcaklıklara ulaştırdığı için kullanıcıların endişelendiğini görüyoruz. Bugünkü içeriğimizle birlikte cep telefonları neden ısınır sorusuna yanıt bulacağız.

Cep Telefonu Isınması Normal mi?

Cep telefonlarının sıcaklıklarının artması genel anlamda normal kabul edilen bir olaydır. Çünkü enerji tüketimiyle beraber oluşan sıcaklığın bir şekilde telefondan dışarıya aktarılması gerekiyor. Bu sebeple günümüz cihazlarında ek soğutma özellikleri sunuluyor. Çünkü cep telefonunun ısınması sıkça yaşanan bir olaydır. Gelişen teknoloji ile beraber işlemcilerin güçlenmesi, çok yüksek watt değerlerinde hızlı şarj özellikleri falan derken günümüzdeki nerdeyse bütün akıllı cihazlar ısınabiliyor. Fakat burada aşırıya kaçıp kaçmadığı önemli, çünkü cihaza elinizi dokunduramayacağınız kadar ısınıyorsa ciddi problemler çıkabilir. Telefonunuzu yetkili bir servise göstermenizde fayda var.

Cep Telefonu Şarj Aleti Neden Isınır?

Cep telefonunun şarj aletinin sıcaklığının artması tıpkı telefonun ısınması gibi tabi dokunulamayacak kadar sıcaklığın artması gibi bir problem olmadığı sürece normal bir durumdur. Çünkü günümüzde 65W gibi hızlı şarj değerleri bile artık normal olarak kabul ediliyor. Cep telefonunun aldığı güç arttığı için haliyle şarj aletinin de bir hayli ısınabildiğine şahit oluyoruz. Bu durum orijinal, yan sanayi ayrımına bile bakmıyor çünkü orijinal şarj aletlerinin bile çok yüksek sıcaklıklara ulaşabildiğini görüyoruz.

Telefonum Aşırı Isınıyor Ne Yapabilirim?

Telefonunuz şarj olma sırasında ısınıyorsa yapabileceğiniz en basit yöntem şarj olurken telefonunuzla uğraşmamaya özen göstermektir. Çünkü şarj esnasında zaten ısınan cihazı ek olarak yorarak daha fazla ısınmasına neden olacaksınızdır. Bunun haricinde telefonu şarja taktığınız bölge ısı yayan cihazlardan uzak olmalı ve güneş görmeyen bir bölgede olmalı. Çünkü güneş altındayken telefonlar ciddi anlamda ısınabiliyor. Bütün bunlar birleşirse telefonunuz riskli sıcaklıklara ulaşabilir, bu durumda telefonunuzu şarjdan bir an önce çekip soğumasını beklemenizi öneririz.

Cep telefonu şarja takılıyken neden ısınır? sorusunun yanıtı gayet basit bir şekilde açıkladığımızı düşünüyoruz. Günümüzün gelişen teknolojisinde hızlı şarj özelliğinin piyasada yaygınlaşmasıyla birlikte cep telefonlarının ısınması artık normal bir hal aldı. Ayrıca ısınan cep telefonu için yapabileceğiniz bazı basit ve pratik çözümlere de yer verdik.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir