Çocuklara Uygun 10 Bilgisayar Oyunu

Zamanımızın teknolojisinin içine doğan her çocuk, oyunlarla sarmaş dolaş büyüyor. Oyun oynamak çok güzel bir şey, ancak çocuklara uygun bir oyun olduğundan emin olmak burada aileye düşüyor. Dost Biri olarak ebeveynleri oyun aramaya uğraşmak zorunda bırakmıyoruz ve çocuklara uygun en iyi oyunları listelediğimiz içeriğimizi sizlerle paylaşıyoruz.
Modern dünyanın çocukları, daha doğar doğmaz teknoloji ile tanışabiliyor. Böyle bir ortamda da çocukların oyun oynama isteği tabii ki kaçınılmaz. Ebeveynlerin üstüne düşen görev ise çocukların oyun oynamasını engellemek değil, çocuklara uygun oyunları seçip onları oynamasına izin vermesi olmalı. Biz de sizler için çocuklara uygun içeriğe sahip en iyi bilgisayar oyunlarını listeledik.

Listemize aldığımız oyunların birçoğunun yaş sınırlarını PEGI’den aldık, bu yüzden içiniz rahat olabilir. PEGI ne diye soracak olursanız, listemize geçmeden hemen onu da açıklayalım. Türkçe açılımı Avrupa Oyun Bilgi Sistemi olan sınıflandırma biçimi, video oyunlarını yaşa ve içeriğe göre hangi kullanıcı grubunun oynayabileceğini belirtir, bu sayede çocuklara uygun oyunlar kolayca ayırt edilebilir oluyor. Lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim.

Çocuklara uygun en iyi oyunlar (PC):

  • World of Goo
  • New Super Lucky’s Tale
  • Subnautica
  • Minecraft
  • Rocket League
  • Crash Bandicoot: N’Sane Trilogy
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Raft
  • Human: Fall Flat
  • Poly Bridge 2

1. World of Goo

Platformlar: Wii, Android, Linux, iOS, Microsoft Windows, Mac OS
Çıkış tarihi: 13 Ekim 2008
Geliştirici: 2D Boy
Yaş sınırı: 3+
World of Goo, hem mobil hem de PC platformlarında bulunan ve çocuklara uygun olan harika bir bulmaca oyunudur. Oyunda yapışkan topları birleştirerek köprüler kurmaya ve böylelikle bir yerden bir yere geçmeye çalışıyorsunuz. Oyunun çizgi filmi andıran tasarımı ve eğlenceli müzikleri, oyunu çocuklara uygun bir biçilmiş kaftan haline getiriyor.

2. New Super Lucky’s Tale

Platformlar: Xbox One, Microsoft Windows
Çıkış tarihi: 21 Ağustos 2020
Geliştirici: Playful Corp.
Yaş sınırı: 3+
Eski jenerasyonun iyi bildiği Super Mario veya Sonic gibi platform oyunlarının esintilerini günümüz çizgi film mantığıyla birleştiren New Super Lucky’s Tale, Lucky adlı bir tilkinin yeni arkadaşlarla tanışıp heyecan verici toprakları keşfetmesinin hikayesini anlatıyor. Oyunu oynamak için dil bilgisine ihtiyaç olmuyor zira bu çocuklar için tasarlanmış bir oyun.

3. Subnautica

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Mac OS
Çıkış tarihi: 16 Aralık 2014
Geliştirici: Unknown Worlds Entertainment
Yaş sınırı: 7+
Subnautica, temelinde bir hayatta kalma oyunudur. Yabancı bir okyanus gezegeninde geçen su altı serüveninde kaynaklar toplayarak ve üretim yaparak yaşama tutunmaya çalışıyorsunuz. Güzel grafiklerle bezenmiş su altı dünyası ve tabii ki su altı tehlikeleri sizleri bekliyor olacak. 7 yaş üstü çocuklara uygun, oldukça güzel bir deneyim olacaktır.

Minecraft

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Mac OSX, iOS, Android, Linux
Çıkış tarihi: 2011
Geliştirici: Mojang
Yaş sınırı: 7+
2011 yılından beri hem büyüklerin hem küçüklerin zevkle oynadığı ve neredeyse herkes tarafından bilinen, neredeyse mümkün olan her platformda bulunan Minecraft’ı pek anlatmamıza gerek yok. Küplerden oluşan bir sınırsız bir dünyada yaratıcılığınızı doruk noktalara ulaştırabileceğiniz Minecraft, bazı ülkelerde okullarda bile oynatılıyor.

Rocket League

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, macOS, Microsoft Windows, Linux, Mac OS
Çıkış tarihi: 7 Temmuz 2015
Geliştirici: Psyonix LLC
Yaş sınırı: 3
Çıktığı zaman çağının ötesinde kabul edilen bir futbol oyunu olan Rocket League, oyuncuların çok sayıda sahada goller veya kurtarışlar yapmalarını sağlıyor ve bunu ilginç bir konsept olan arabalar ile yapıyor. Oyunu dilerseniz tek oyunculu dilerseniz diğer oyuncularla çevrimiçi maç yaparak oynayabiliyorsunuz.

Crash Bandicoot: N Sane Trilogy

Platformlar: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows
Çıkış tarihi: 29 Haziran 2018
Geliştirici: Vicarious Visions, Iron Galaxy
Yaş sınırı: 7
PlayStation 1’in vazgeçilmez eğlence platform oyunlarından biri olan Crash Bandicoot’un günümüz grafikleriyle bezenmiş ve geliştirilmiş versiyonu, sizin çocuğunuzun da aynı sizin gibi bu efsane oyunu deneyimlemesini sağlıyor. Hatta sevdiğimiz keseli hayvan Crash’i görmek bırakın çocuğunuzu, sizi bile oyunun başından kaldırmayabilir.

Fall Guys: Ultimate Knockout

Platformlar: PlayStation 4, Microsoft Windows
Çıkış tarihi: 4 Ağustos 2020
Geliştirici: Mediatonic
Yaş sınırı: Herkes
Oyun sektörüne hızlı bir giriş yaparak listelerin en üstlerine kendisini konumlandıran yeni ve popüler oyun Fall Guys, yine son yılların sükse yaratan oyunu PUBG mantığında bir Battle Royale oyunu. Ancak burada hayatta kalma işlemini diğer oyuncuları vurarak değil, eskiden televizyonda yayınlanan Wipe Out yarışması tarzında parkurları tamamlayarak yapıyorsunuz. Her ne kadar şu anda PEGI derecelendirmesi bulunmasa da Fall Guys, kesinlikle çocuklara uygun bir oyun.

Raft

Platformlar: Microsoft Windows, Linux
Çıkış tarihi: 23 Mayıs 2018
Geliştirici: Axolot Games
Yaş sınırı: 7
Raft, sizi ve arkadaşlarınızı devasa bir açık dünyada okyanus maceralarına sokan eğlenceli ve rahatlatıcı bir oyun deneyimi sunuyor. İşlevli ve büyük bir sal oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalı, yemek ve su kaynakları bularak hayatta kalmalısınız. Oyunda korkmanız gereken tek şey ise köpek balıkları. Dilerseniz oyunu çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmek adına birlikte de oynayabilirsiniz.

Human: Fall Flat

Platformlar: Nintendo Switch, PlayStation 4, Android, Xbox One, Microsoft Windows, iOS, Linux, Mac OS
Çıkış tarihi: 22 Temmuz 2016
Geliştirici: No Brakes Games
Yaş sınırı: Herkes
Amacımızın etrafınızdaki nesneleri fizik kurallarına göre kullanarak bölümleri tamamlamak olduğu Human: Fall Flat, oldukça eğlenceli bir oyun. Çoklu oyuncu desteği ile eğlence düzeyini ikiye katlayan Human: Fall Flat’i dilerseniz ailecek birlikte oynayabilirsiniz ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Oyunda tek amacınız bulmaca çözmek değil, oyundaki diğer insanlarla da uğraşabilirsiniz.

Poly Bridge 2

Platformlar: macOS, Linux, Microsoft Windows, Mac OS
Çıkış tarihi: 28 Mayıs 2020
Geliştirici: Dry Cactus
Yaş sınırı: Herkes
Çıktığında bazı yayıncıların bile yükselmesini sağlayan köprü inşa etme oyunu Poly Bridge’in 2.si, 2020 yılında geliştirmelerle piyasaya çıkmıştı. Oyunda bir bölgeden öbür bölgeye çeşitli ağırlıktaki araçları köprüler kurarak geçirmeye çalışıyorsunuz. Özellikle çocukların strateji ve mantık açısından gelişimine büyük katkı sağlayabilecek bir oyun olan Poly Bridge 2’yi kaçırmayın deriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir