CV Seçiminiz Önemlidir

Özellikle üniversiteden yeni mezun olanların iş hayatı ile tanışıklığı olmaması, bu ilk adımda yapacakları tercihe de dikkat etmelerini gerektirir. Akıllarındaki kariyer planı ile önlerindeki iş olanakları birbiri ile örtüştüğü takdirde iş hayatının zevkli yanları ortaya çıkacaktır. Doğru meslek seçimi ve ileriye dönük bir kariyer için ise ilk adım firmalara yapılacak iş başvuruları sürecidir. Bu süreçte birincil olan uygun bir özgeçmiş hazırlamaktır. cv örnekleridaha önce özgeçmiş hazırlamamış kişiler için oldukça faydalıdır.
boş cv örneklerinde genel olarak soruların karşısı dolu şekilde sunulmaktadır. Bu sayede ne tür kişisel bilgilerin paylaşılması gerektiği ve hangi detayların özgeçmişte bulunması gerektiğini net olarak görebilmek mümkündür. Uzun süredir iş hayatında olanların kullanmış oldukları özgeçmişler daha çok teferruat barındırır. Burada eğitimler, kurslar, iş deneyimleri gibi birçok sorunun daha fazla yanıtı olması CV örneğinin de daha çok soru barındıran bir belge haline dönüşmesine neden olur. Her iki tür CV’de de önemli olan ise kişinin eğitim, iş deneyimi, kişisel bilgiler gibi alanlarda tamamıyla doğru bilgiyi aktarıyor olmasıdır. Firma yetkilisi ile yapılacak görüşmede tüm sorulara sorun yaşamadan yanıt vermek ve karşıdaki kişiye güven aşılamak için öncelikle CV’nin gerçekçi olması ve buradaki özellikleri birebir taşıyor olmak son derece önemlidir. CV bir nevi kişinin aynası konumundadır.

CV’ler iki şekilde doldurulmaktadır. Bu iki farklı türde CV oluşturulmasının nedenleri arasında birinci olarak e-mail veya posta, kargo yolu ile gönderim şeklinin yer almasıdır. İkincisi ise başvuru yapılacak firmanın özgeçmişi ne şekilde istediği yönündedir. Özellikle resmi kurumlar el ile doldurulmuş başvuruları kabul etmektedir. Özel şirketler ise dijital ortamda doldurulmuş ve e-mail yolu ile gönderimi kabul etmektedir. Başvurularda mutlaka fotoğraf olmalıdır. Fotoğrafın olması kişinin özgüven sahibi olduğunu göstermektedir. Diğer yandan el ile cv doldurulmuş ise mutlaka ıslak imza ve tarih atılmalıdır. Tüm bu detaylar önemsendiğinde ve kişisel bilgiler doğru aktarıldığında başvurulan iş ilanı da size uygun ise olumlu sonuç almanız veya en azından CV’nize gösterdiğiniz özen ile görüşmeye çağrılmanız muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir