Dede Korkut Kitabı – Muharrem Ergin

Dede-Korkut-Kitabi-Muharrem-Ergin

Tam tarihini hatırlamamakla birlikte bir kaç gün önce elektrikler kesildiğinde can sıkıntısından kitaplarımı kurcalıyordum neler var elimde diye. Kurcalarken çarptı gözüme. Belki de kitap okumayla az çok ilgisi olan herkesin eline geçmiş bir kitap. Prof. Dr. Muharrem Ergin”in Boğaziçi yayınlarından çıkan kitabı. Dede Korkut Kitabı.

Parça parça hikayelerinin bir çoğunu bilsem de kitabın kendisini baştan sonra hiç okumamıştım. Dedim ya elektrikler yok bu sefer önsözünden girdim kitaba. Normalde önsözlerden fazlaca sıkılan bir insanım. Ancak bu sefer diğerlerinden farklı olarak önsöz okumak kitabı, anlattıklarını, ve yazarın kitap hakkındaki düşüncelerini anlamam için çok hoş oldu.

Kitap kısa kısa hikayelerden oluştuğundan ve bu hikayelerin bir çoğunu okumasak ta kulaktan duyma bildiğimizden dolayı kitabın içeriği hakkında yazmayacağım ama okumamış olan varsa önerim şudur ki; kitabı sessiz bir ortamda, yüksek sesle, imla kurallarına uyarak okuyun. Okurken karşınıza birisini alı kitabı ona okuyabilirsiniz ki ben öyle yaptım. Yazımı itibariyle şiir okuyormuş gibi hissedeceksiniz ki karşınızda birisi olunca da bu duygu daha yoğun oluyor gibi.

Son olarak ise kitabın önsöz kısmında bir paragraf vardı. Onu sizlerle paylaşıp yazıya son vereceğim. Kitabı okurken o paragrafta yazılana hak veriyorsunuz. En azından ben öyle yaptım.

Dede Korkut Kitabı Türk çocuklarının ruh ve kafa yapısını tek başına sağlam tutacak kudrette ve karakterde bir eserdir. Bu kitabı okuyan ve hazmeden bir Türk’ün kolay kolay yolunu şaşırmayacağı emniyetle söylenebilir. her Türk’ün evinde bulunması lazım gelen bir aziz ve yüce kitabın milli kültürün ruhlara sindirilmesinde açacağı çığır milletimizin geleceği için büyük bir teminattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir