Disk Yazma Korumalı Hatası Çözümü !

Dosyalarımızı, resimlerimizi ve müziklerimizi içine yükleyebildiğimiz USB bellekler veya hafıza kartlarına dosya kopyalamak ve taşımak istenildiğinde ortaya çıkabilen “disk yazma korumalı hatası” can sıkıcı hale gelebiliyor. İnsanların bu hata ile karşılaştığında, biçimlendirme işlemi ile üstesinden gelebileceğini düşünüyor. Bu kez ise kullanıcılar “yazma korumalı disk biçimlendirilemiyor” uyarısı ile karşı karşıya kalıyor.

Disk yazma korumalı hatası nasıl çözülür? 
Adım 1: USB bellek / hafıza kartını fiziksel olarak kontrol edin
İlk başta yapılması gereken işlem hafıza kartının fiziki olarak kontrol edilmesi. SD ve benzer boyutlardaki hafıza kartlarının üzerinde yer alan mekanik anahtar, kartı kilitleme ve kilidini açma imkanı sunmakta. Hafıza kartında yer alan bu anahtar “Lock” yazısının üzerindeyse tam tersi tarafa doğru çekmeniz gerekiyor.

Bu işlem yazma koruması sorununu çözmeniz için yeterli olacaktır.
Adım 2: Yeterli depolama alanına sahip olduğunuzdan emin olun.
USB Bellek veya hafıza kartı dolu olduğunda yetersiz alana sahip olduğunuzda karşınıza bir uyarı ekranı çıkar. Ancak, bazen yetersiz alan uyarısı yerine yazma koruma hatası uyarısı alabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak depolama biriminin dolu olup olmadığını kontrol edin. Bunun için yapmanız gereken depolama birimine sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine tıklamak ve boş alan olup olmadığına bakmak.


Adım 3: Kopyalamak istediğiniz dosya “Salt Okunur” mu?
Kopyalamak istediğiniz dosya “Salt Okunur” olarak ayarlandığında bu hatayı alabilirsiniz. İlk olarak dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” diyerek alt kısımda yer alan “Salt Okunur” seçeneğinin işaretini kaldırmak. Bu değişikliğin aktif olabilmesi için “Uygula” butonuna tıklayın.


Adım 4: Kayıt Defteri yazma koruma hatasını çözebilir
Eğer sorun devam ediyorsa ve özellikle tek bir bilgisayarda karşılaşıyorsanız, Kayıt Defterini kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Daha önce yaptığınız bir değişiklik veya işlem nedeniyle sistem genelinde yazma koruması aktif hale getirilmiş olabilir.


Bunun için Windows + R tuşuna basarak veya Başlat menüsüne girerek Çalıştır bölümüne geçiş yapıyoruz. “Regedit” yazarak kayıt defterine ulaşıyoruz. Soruna neden olabilen WriteProtect anahtarını bulmak için şu yolu takip ediyoruz;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

Bu bölümde WriteProtect varsa ve 1 ise değerini 0 olarak değiştirmek sorunu çözmek için yeterli olacaktır.


Adım 5: Komut İstemi ile salt okunur hamlesi
Sorun  devam ediyorsa, komut satırını bu sorun için  kullanabilirsiniz. Başlat menüsüne CMD yazın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile “Komut İstemi” ekranını aktif hale getirin. Ardından diskpart yazarak Enter tuşuna basın. Bu Windows işletim sistemi içerisindeki yerleşik disk bölümleme aracına ulaşmanızı sağlıyor.


Daha sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacak;

– list disk (Sisteme takılı olan diskleri listelemeyi sağlıyor)
– select disk x (x yerine sizin sisteminizde diske karşılık gelen rakamı yazmanız gerekiyor)
– attributes disk clear readonly (Bu komut sonrasında varsa salt okuma özelliği kaldırılacak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir