e-Devlet Kullanıcıları 50 Milyona Yanaştı

Cumhurbaşkanlığı Kamu Bilişimcileri Derneğince Antalya’da düzenlenen “4. Kamu Bilişim Zirvesi”nde 2008’de oluşturulan e-Devlet sisteminin gelişmiştirilmş verimlilik, maliyet azaltma ve tasarruf sağlamış olduğunu söyledi.

E-Devlet’in avantajlarından birinin kağıt temelli sistemlere nazaran verimliliğin artmasını sağlamak olduğuna vurgulayan Koç, kağıt temelli işlerin e-Devlet kanalıyla elektronik ortamdan sunulmasının insan gücüne olan ihtiyacı azalttığını kaydetti.

Böylece, sürecin daha azca çalışanla yürütülmesi ve dolayısıyla işletme maliyetlerinin azalmasını sağlamış olduğuna değinen Koç, vatandaşların, e-Devlet Kapısı’ndan günün her saati fiziki olarak aslabir kamu kurumuna gitmeden anlık olarak hizmet alabildiğini bildirdi.

Bu durumun ciddi süre tasarrufu sağlamış olduğunı anlatan Koç, e-Devlet’in işletmeler ve vatandaşlar ile devlet içinde daha iyi, rahat iletişim sağladığını ifade etti.
E-Devlet’in kamu kurumları ve vatandaşlar için süreçleri basitleştirmeye yardımcı bulunduğunu, devlet data programlarına ve hizmetlerine erişimi kolaylaştırdığını aktaran Koç, vatandaşların, istedikleri zaman ve istedikleri yerden devlet dairelerine ve acentelerine fizyolojik gezi gerekmeksizin etkileşim kurabileceklerini söylemiş oldu.

Koç, sistem sayesinde kişilerin kendilerine ilişkin verileri anlık olarak görmüş olduğunü, süreçleri online olarak takip edebildiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir