E-Devlet Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

 


Trafikte araç kullanırken yediğimiz trafik cezalarını E-devletten nasıl görürüz? E-devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.


E-Devlet’e giriş yapabilmek için ilk önceliğinizin bir şifre satın almak olması lazım. Şifreniz yoksa en yakın PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. Şifrenizi ilk alındığınızda PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir.

E-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulaması yapabilmeniz için cezasını öğrenmek istediğiniz aracın üstünüze kayıtlı olması gerekiyor. Bir başkasına ait veya üstünüze kayıtlı olmayan bir araca yazılan trafik cezasını öğrenemezsiniz.

Bilgisayardan E-Devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

1- Trafik cezası sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin ve TC Kimlik Numarasınız ve size verilmiş olan şifreniz ile SİSTEME GİRİŞ yapın.

2- Açılan sayfada sağ üstte bulunan arama kısmına CEZA yazın. Küçük bir panel açılacaktır. Burada Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sekmesini seçin.

3- Son olarak aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Eğer adınıza yazılmış bir ceza varsa burada görüntülenecek. Bazen cezalar sisteme geç düşebiliyor. Eğer ceza varsa herhangi bir bankadan, mobil bankacılıktan veya internet vergi dairesinden (buradan) ödeme yapabilirsiniz.

Telefondan E-Devlet Uygulaması ile Trafik Cezası Sorgulama

Telefondan E-Devlet uygulamasını telefonunuza buradan indirerek trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. Aynı şekilde TC Kimlik Numaranız ve Şifrenizle giriş yapın ardından sağ üstteki arama kısmına CEZA yazın açılan pencerede Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama kısmını seçin. Cezanız varsa burada görüntülenecektir. Cezanız varsa bir bankadan, mobil bankacılık uygulamasından yada internet vergi dairesinden (buradan) ödeme yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir