Facebook Çalışanlarını Nasıl Mutlu Ediyor?

Open Office tabiri yani Açık Ofis alanı, Çalışanların birbirleriyle gerçekleşirmiş olduğu paylaşımında, İş birliği ve üretkenlik açısında büyük bir performans artışı sağlıyor. Tüm çalışanların iletişim bağı yükselirken, Bilgilerin paylaşımlarında yükselecektir. Fakat bu tarz ofislerin tüm faydalarının yanı sıra negatif etkilerinde bulunuyor. Örnek vereceği olursak moral bozukluğu, bulaşıcı hastalığın hızlı bir şekilde ekibe yayılması ve çalışmaların yavaşlaması aynı zamanda en önemlilerinden dikkat bozukluğunu beraberinde getirmektedir.  Bu yöntemlerden bir tanesini kullanan firmalardan biride Facebook.

Görev yapılan iş ortamı açısından Apple, Google, Yahoo, Amazon aynı zamanda Tesla gibi firmaların çalışanlarına nazaran Facebook çalışanları kendilerini oldukça rahat ve mutlu hissettiğini vurguluyor. Peki serbest bir açıda yapılan çalışmalarda Facebook nasıl bu kadar başarılı oluyor? Diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım.

Hareketliliğe Odaklanmak

Facebook bünyesinde görev yapan çalışanların masalarına bilgisayar kasası değil laptop verilmektedir. Böylece birincil olarak çalışma aracı olan laptoplar çalışma masası dışında başka bir yerde bulunduğunda toplantı odası, kantin ve bahçe gibi ortamlarda kolay çalışma sağlanıyor. Tabi ki tüm bu hareketliliğin oluştuğu bir alanda sessiz bir ortam olması tahmin edilmiyor fakat toplantı odalarında bire bir ya da yirmi ya da daha fazla kişi aynı anda görüşme sürecinde olabiliyor.

open-office-floor-plan-pic-1940x789[1]

Esnek Zamanlamaya İmkan Tanıyım

Fiziksel hareketlilik serbestliği dışında Facebook’un çalışanların kendi uygulamış olduğu çalışma takvimleri oluşturma konusunda oldukça rahat davranmaktadır. Örnek verecek olursak gün içerisinde yapmanız gereke işlemleri gün içerisinde erken ya da geç saatlerde rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu yapılması gereken işin zamanında yapılması oluyor.

Bireysel Olarak Oluşan Sınırları Güçlendirin

Gerçekleştirilen açık ofislerde çok fazla çalışanın yer alması sonucunda dikkat sorunları oldukça fazla şekilde yaşanmaktadır. Bu tarz sorunların çözümü için Facebook, Çalışanlarının masasında 27” monitör ve gürültü önleyen kulaklık sağlıyor. Büyük ekranlı monitörler etrafta oluşan görüntü kirliliğini ortalıktan kaldırdığı için dikkat dağılmasını neredeyse minimum orana indiriyor.

Facebook’ta gerçekleştirilen çalışma stratejisi çoğunlukla bu şekilde işliyor. Mark Zuckerberg’in para kazanma önceliğinin ikinci planda olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Çalışanlarını sıkmadan gerekli işleri kolay bir şekilde yaptırması gözden kaçmıyor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir