Gladyatör (2000)

En bilinen filmer filmler arasındaki Gladyatör‘ü izlemek daha bugüne nasip oldu arkadşalar.  Böylesine güzel bir filmin belkide yorumunu yazıp sizlere tavsiye etmek boşuna bile olabilir. Genelde kült filmleri herkesten birkaç yıl sonra izleyen ben için bu tavsiye zaten izleyenlere yapılıyor olabilir.

gladyatorFilmin hikayesi Büyük Roma İmparatorluğu’nun kuzey orduları komutanı olan Maximus kazandığı büyük zaferlerden sonra kendisini oğlu gibi seven imparator Marcus Aurelius’tan ödül olarak evine dönmek için izin vermesini ister. Ömrünün sonlarında olan Marcus Aurelius ise kendisine Roma İmparatorluğu’nu bırakabileceği tek kişi olduğunu ve ölümünden sonra İmparatorluğu korumasını ister.

İktidarın elinden alınacağını öğrenen Marcus Aurelius’un oğlu Commodus ise babasını öldürür, Maximus ve ailesi içinde ölüm emri verir. Ölümden kıl payı kurtulan Maximus ailesini kaybeder. Bu süreçte esir tüccarlarının eline düşen ve gladyatörlüğe başlayan Maximus yavaş yavaş adını duyurup Commodus ile karşılamaya ve onu öldürmeye çalışmaktadır.

Yönetmenliğini Ridley Scott‘un yaptığı filmin oyuncuları Russell Crowe (Maximus), Joaquin Phoenix (Commodus), Connie Nielsen (Commodus’un kardeşi Lucilla), Djimon Hounsou (Juba) ve  Giorgio Cantarini (Maximus’un Oğlu).

Filmin İmdb puanı ise 8,5.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir