Google Chrome’da Reklamlar Nasıl Kaldırılır?

İnternet genel olarak eğlence aracı olarak görülse de birçok kullanıcı için de profesyonel bir iş amacıyla da kullanılmaktadır. Profesyonel amaçla kullanan kesimin en fazla dikkatini bozan dijital reklamlardır.

İnternet üzerindeki tüm kullanımlarımız sırasında her yerden karşımıza çıkan dijital reklamlar bazen dikkat dağıtıcı, sinir bozucu bir duruma gelebilmektedir. İnterneti sonsuz bir veri kaynağı olarak gören kullanıcılar, istem dışı olarak görmek zorunda kaldıkları bu dijital reklamları engellemek isteyebilmektedir.

Google Chrome Reklam Engelle Nasıl Yapılır?

Google Chrome internet tarayıcısı Google firmasının bir ürünü olduğu için reklam engelleme konusunun bu tarayıcı üzerinden gerçekleştirilmesi pekte mantıklı gelmemektedir. Çünkü dijital reklamların yayınlandığı Google Adsense hizmeti de isminden anlaşıldığı üzere Google firmasının bir ürünüdür. Bu sebeple kendi reklam gösterimlerinin engellenmesi tuhaf ve dikkat çekmektedir. Google firmasının ise hizmete sunduğu tüm özellikler kullanıcı odaklı olacak şekilde çalışmaktadır. Reklamlar da bu prensibi edinerek hizmet vermektedir. Google kendi sunduğu reklamların tümünün engellenmesine normal olarak zaten izin vermemektedir. Google firmasının burada yapmış olduğu sadece kullanıcının memnuniyetsizliğine sebep olan, kullanımını zorlaştıran yanıltıcı reklamların engellenmesini sağlamaktır. Bu işlemi yapmak için yapılması gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

  • Öncelikle Google Chrome internet tarayıcınızı bilgisayarınızdan açınız.
  • Tarayıcının sağ üst kısmından üç nokta simgesine tıklayınız.
  • Açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayınız.
  • Ayarlar sayfasının sağ üst kısmında yer alan arama butonuna tıklayarak “site ayarları” şeklinde arama başlatınız.
  • Bulunan sonuçlardan “Site Ayarları” seçeneğine giriniz.
  • Açılan pencerenin alt kısmında yer alan “Pop-up’lar ve yönlendirmeler” seçeneğine tıklayınız. Eğer seçenek “İzin verilen” şeklinde ise değiştirerek “Engellendi” yapınız.
  • Hemen ardından geri geliniz ve alt kısımda yer alan “Ek içerik ayarları” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan menüde bulunan “Reklamlar” seçeneğine tıklayınız. Eğer seçenek “İzin verilen” şeklinde ise değiştirerek “Engellendi” yapınız.

Yapılan bu işlemler sonucunda Google Adsense hizmetinin yayınlamış olduğu ana reklamlar engellenmeyecektir. Zararlı ve kullanıcının kullanımını zorlaştıran reklamlar engellenecektir. Eğer ana reklamları da engellemek ve hiç reklam görüntülemek istemiyorsanız, Chrome Web Mağazası’na girerek reklam engelleyici eklentileri deneyebilirsiniz. Burada kullanıcılara düşen şey, reklam sektörü ile barışık bir şekilde internet hayatlarını sürdürmeye çalışmak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir