Google Yapay Zeka Projesini Açıkladı

Teknoloji devi Google firmasının SEO’su Sundar Pichai geçen günlerde yaptığı açıklamalarda yapay zeka içi bazı açıklamalrda bulundu.

Suni zeka, son yıllarda baş döndürücü bir hızla gelişirken hükümetlerin gelişen teknolojiye karşı iyi mi adımlar atacağı sıkça tartışılıyor. Söz mevzusu münakaşa Google’ın en yetkili ismi Sundar Pichai’nin yaptığı açıklamalar ile bir kez daha gündemde. İngiliz Financial Times için bir yazı kaleme alan Pichai, yapay zeka alanında yeterince regülasyon olmadığının atlını çizdi.

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai’ye nazaran, özellikle otonom (sürücüsüz)çalgılar ve sağlık alanlarında vazife alacak suni zeka teknolojileri için yeni kurallar getirilmeli.Yapay zekanın büyük bir potansiyeli olmak ile beraber pek çok olası tehlikeye de haiz olduğunu belirten Pichai’ye günüzde karşımıza çıkan en büyük çekince deepfake.Farklı suni zeka sistemleri kullanılarak herhangi bir videodaki mevzuşmacının söylediklerinin rahatça değiştirilmesine izin veren deepfake son dönemde özellikle sosyal medyada sıkça ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir