Gümüş Çeşitleri

Gümüş takılar, gümüş gibi eski çağlardan beri bilinen, insanların tercih ettikleri, ışığı iyi yansıtan özelliklerinden ötürü parlak görünüme sahip olan değerli bir elementin kullanımıyla yapılmaktadırlar. Hem kadınlar hem erkekler tarafından kullanımları çok yaygındır. Hediye eşyası olarak verilebilirler.  Rize Gümüş takıların oldukça fazla çeşidi vardır; biz şimdi belli başlılarından bahsedelim:

Gümüş kolyeler çeşit çeşit doğal taşlardan yapılabilen kolyelerdendir. Ametist taşı, turkuaz,lapiz ve fasetli gibi taşlar bu doğal taşlar arasındadır. Bu taşların eski çağlardan beri şifalandırıcı özellikleri olduğuna inanılır. Belki gerçek belki değil ne olursa olsun belki de psikolojik olarak olumlu etki yaratmalarından ötürü insanların bu taşları kullandıklarında rahatlayıp stres attıkları doğrudur. Fiyatları da ortalama olarak 50 – 100 TL’dir. Otantik olanları da vardır. Gümüş küpeler ise bebeklerin kulaklarına bile takılmaktadır. Bunlar kulakta çok hoş durmaktadırlar. Gümüş küpelerin fiyatları ortalama olarak 60 ile 200 TL arasında değişmektedir. Gümüş bilekliklerin zarif ve şık görünümü rağbet görmelerine neden olmaktadır. Gümüş bilekliklerin fiyatları ise genellikle 65-120 TL arasındadırlar. Gümüş yüzüklerin kadınlar için olan modelleri oldukça fazladır. Tek taş gümüş yüzük, beş taş gümüş yüzük, tamtur gümüş yüzük,  otantik gümüş yüzüktür. Doğal taşlı, otantik ve özel tasarım modelleriyle beraber genellikle 60 ve 150 TL arasında fiyatlandırılırlar. Ucuz Gümüş Alyanslar genellikle söz yüzüğü olarak kullanılırlar. Zarif bir görüntüleri vardır. Bunların fiyatları ise çoğunlukla 100-160 TL arasındadır.

Gümüşün tek bir ayar ölçüsü vardır ve bu da uluslar arası olarak belirlenmiştir yani tektir. Gümüşün ayar standardı 925’dir. Saf gümüş tek başına kullanılmaz çünkü çok yumuşak, kırılgan ve dayanıksızdır. Bakırla karıştırılıp sertleşmesi ve dayanıklılığının arttırılması sağlanır. Çok ucuz diye tercih edildiğinde sağlığı tehdit edebileceğini akılda tutmak yararlı olacaktır. Kaplamalar ise eninde sonunda bozulur. Gümüş takıları sahtelerinden ayırmak için tek garanti yol Ayar Evleri’nden verilen uzman incelemesi raporudur. Bunun dışında kesin sonuç vermeyen bazı pratik yöntemler de denenebilir. Mesela mıknatıs gümüşü çekmez eğer çekiyorsa gümüşün sahte olması kesindir.  Kesin sonuç alınan bir yöntem olmasa da bir fikir sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir