HDMI Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü?

Bilgisayar kullanıcıları HDMI bağlantısı ile başka ekranlara kendi ekranlarını bağlayabiliyor. Fakat bu durum bazen düzgün bir şekilde sonuç çalışmıyor. Yazımızda, HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür sorusunun cevabını arayacağız.
HDMI ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür?
Windows 7,8 ve 10 işletim sistemlerinde çıkan problemin çözümü, üç sistemi için de ortaktır. Fakat bu sorunu daha çok Windows 10 kullanıcılarının yaşadığını da gözlemliyoruz.

İlk olarak ses aygıtı için HDMI çıkışını seçtiğinizden emin olunuz. Ayrıca varsayılan olarak da HDMI ses çıkışını seçiniz.

Ses aygıtını ayarlamak için Windows simgesinin yanındaki arama bölümüne ‘çalıştır’ yazıp aratınız. Sonrasında ‘ms-settings:sound’ yazınız ve ‘enter’ deyiniz. Karşınıza çıkan ekranda ses çıkışını seçebilirsiniz.
Bu işlemi daha önce yaptıysanız veya sorununuzu çözmediyse aşağıdaki çözüm yollarına bakabilirsiniz.

Ses sürücüsü güncellemesi
HDMI ses gelmiyor sorunu için genellikle karşılaşılan problemin kaynağı  kaynak ses sürücüsünün güncel olmamasıdır. Güncellemeyi yapmak için ‘aygıt yöneticisi’ kısmına gidiniz.
Sonrasında aygıt yöneticisinde ses ayarları kısmından hoparlörü seçerek sağ tık yapınız. Sonrasında karşınıza çıkan sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayınız. HDMI ses sorunu için bu işlem muhtemel çözümlerden biridir.

Windows sesi yeniden başlatma
Sürücü güncellemesi problemi çözmediyse ‘Windows ses’ için yeniden başlatma işlemini yapmak sorunu ortadan kaldırabilir. Windows arama bölümüne ‘Çalıştır’ yazıp aratınız. Karşınıza gelen ekrana ‘sevices.msc’ yazınız ve ‘enter’ yapınız. Hizmetler sekmesi karşınıza çıktığında, ‘Windows ses’e sağ tıklayıp ‘yeniden başlat’ deyiniz.
Bu işlem de HDMI ses sorunu için çözüm olmadıysa aşağıdaki adımı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir