IMEI Kopyalanmış Ne Yapmalıyım?

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber gerçek hayatın sosyal platformlara karışması, siber suçların artışını da beraberinde getirmektedir. Öyle ki siber içerikli suçlar, yüzlerce farklı çeşidi ile birlikte tüm insanlar için büyük tehlike haline gelmiş durumda. Ve bu suçlar, en çok da hırsızlık tabirine giren şekliyle meydana gelir.

Hacker olarak bilinen kişiler, kendi ülkeleri için faydalı, ancak kendilerine düşman olarak gördükleri ülkeler için son derece tehlikeli kişilerdir. En büyük tehlikelerinden biri ise telefonların IMEI numarasını çalmaktır. “Peki, telefonumun IMEI numarası kopyalanmış ne yapmalıyım?” şeklindeki sorular ise bu mağduriyeti yaşayan kişiler tarafından sorulmaktadır.

Kişinin telefonunun IMEI kodu kopyalandığında o kişiye BTK tarafından bir bildirim gelir. Gelen mesajın konusu ise kısaca, “IMEI numarası kopyalandığı için telefonun 30 günlük süre içinde kapanacağı yönündedir.

Telefonunun IMEI numarası kopyalanan kişilerin hiç vakit kaybetmeden telefonu ilk satın aldıkları yere başvurması ve bu durumu izah etmesi gerekir. Böylelikle, sizi mağdur eden kişilerin işlemiş olduğu suçların neticesinde alacağınız sorumluluk en aza indirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir