İMEİ Nasıl Öğrenilir? Nasıl Sorgulanır?


İMEİ Numarası “International Mobile Equipment Identity” kısaltması olup “Uluslararası Mobil Cihaz Kodu” anlamına gelmektedir. Taşınabilir ve bağlantı kurabilen her elektronik cihazın, kendine ait benzersiz bir İMEİ numarası bulunması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere “İMEİ Numarası Nasıl Öğrenilir? İMEİ Numarası Nasıl Sorgulanır?”


İMEİ numarası, 15 haneli bir ondalık sayıdır ve kısaca tanımlayacak olursak. Taşınabilir ve bağlantı kurabilen bir cihazın hücresel şebekeye erişimini kontrol etmek için kullanılabilir. Bu kodun eşi benzeri olmayan bir koddur. Ancak bazı yasadışı yöntemlerle bunlar çoğaltılabilmektedir. Kaçak olarak ülkeye sokulan elektronik cihazlarda (telefon, tablet vs.) bu işlem yapılmaktadır. Özellikle SIM Kart ile çalışan cihazların mobil ağ kullanabilmesi için İMEİ numarasının kayıtlı olması gerekmektedir.

Telefonunuz herhangi bir şekilde çalındığında GSM Operatörünüze (Vodafone, Türk Telekom veya Türkcell ) İMEİ numaranızı ileterek tüm ağlardan engelleyebilir. Çalınan telefonları tespit etmek için bu numaralar bir arşiv olarak saklanır. 2004 senesinden itibaren GSM Operatörünü şebekelerinde geçerli olan biçim AA-BBBBBB-CCCCCC-D‘dir.

Cep Telefonu gibi taşınabilir cihazlarda İMEİ numarasını öğrenmek için basit bir şekilde arama kısmına *#06# yazıp aramaya basarak öğrenebilirsiniz.

Android Telefonlarda İMEİ Numarası Öğrenme

Telefonun Ayarlar / Telefon hakkında / Hakkında / Durum seçeneklerini kullanarak İMEİ numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca sökülebilir arka kapaklarda bataryanın bulunduğu yerden İMEİ Numarası öğrenebilirsiniz.

iPhone Telefonlarda İMEİ Numarası Öğrenme

Telefonun Ayarlar / Genel / Hakkında seçeneklerini kullanarak IMEI/MEID ve ICCID numaralarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir çok iPhone modelinde IMEI/MEID numarasını SIM tepsisinde bulabilirsiniz.

E-Devlet sisteminde “İMEİ Numarasını” kullanarak cihazınızın kayıt durumunu, kaynağını ve marka modelini öğrenebilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların bir GSM hattı ile eşleşip eşleşmediği sorgulanabilir. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla (kopyalanmış) eşleştirme yapılmış bir hat, kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabildiğini bir kez daha hatırlatalım.

E-Devlet üzerinden İMEİ numarasını sorgulamak için buradaki adrese gidebilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Not: Bu işlem içi e-devlet şifresine gerek yoktur. Doğrudan herkes sorgulama yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir