İnternet Ortamının İlklerini Derledik

ilk-internetÇoğu şeyin olduğu gibi internet evreninin de ilkleri bulunuyor. Ortaya çıkan bu ilkler çoğunlukla kanıksamış olduğumuz rutin birçok olayın başlangıcını ortaya çıkartıyor. Farkında olmadan günümüzde kullandığımız internet, birçok alanda bizlere yardımcı oluyor.

İnternetin ilklerinin 19709 yıllarında başından bu yana çevrimiçi hayatımızı değiştirmeye başladığını tahmin ediyorsunuzdur. Bu yazımızda internetin ilklerinin neler olduğunu sizler için derledik.

İlk Atılan e-Posta

qwert[1]

Günümüze baktığımız da internetin ilklerini 1971 yılında kullanıldı. Ray Tamlison kendisine QWERTYUIOP yazarak bir e-Posta gönderdi. Bu iletiler esasından yan yana duran iki bilgisayar arasında yapılan bir iletişim denemesiydi. 2009 yılında ise 10.000 adet Microsoft mail hesabı internete sızdırıldı.

İlk Virüs Atağı ve Geliştirilen ilk Anti Virüs Yazılımı

1971 yılında ilk virüs yazılımı ortaya çıktı. Virüsün adı Creeper olduğu açıklandı. Reaper adlı yazılımdan yararlanarak bu sorun kaldırıldı.

İlk Spam e-Posta Atağı

1978 yılında, Yaklaşık olarak 393 kişiye spam e-Posta atıldı. Esasında bu dijital ürün atan firmanın ilk dijital reklam elektronik pazarlama olarak tarihe geçebilir. Firma attıkları mail üzerinden büyük harflerle yazılan bin kelimelik içerik atıldı.

İlk Alan Adı Kaydı

15 Mart 1985 yılı içerisinde symbolics.com isimli alan adı satın alınma sürecine tutuldu. Symbolics bilgisayar yazılımları ile karşımıza çıkan bir firmaydı.

Geliştirilen İlk Arama Motoru

Alan Emtage adına sahip bir yazılımcı 1990 yılı içerisinde Archie adını verdiği bir arama motoru geliştirdi. Geliştirici daha sonra Archie adının yanına V harfini ekledi artık arama motorunun ismi Archive olmuştu.

İnternet Ortamına Yüklenen İlk Resim

the-first-email-the-first-tweet-and-13-other-famous-internet-firsts[1]

18 Temmuz 1992 tarihinde ilk resim internete yüklendi. Yüklenen fotoğrafın boyutu bir posta pulundan çok fazla büyük boyutta değildi fakat görüntülenmesi 60 saniyeden fazla sürüyordu.

İlk Blog İçeriği ve Yazarı

27 Ocak 1994 tarihinde internet ortamı ilk kez bir blog yazısı ile karşı karşıya kaldı. Justin’in Yer Altından Linkleri başlığı altında içerik yayınlayan Justin Hall internet üzerinde dolaşarak beğendiği ve oyucularına sunduğu web adreslerinin tanıtımı halindeydi. New York Times gazetesinden daha sonra Justin Hall’u blog yazarlarının atası olarak tanımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir