İtfaiye araçları nasıl olmalıdır?

İtfaiyeler yangın durumunda, yangını söndüren ve etrafa yayılmasını engellemek için önlemler alan ve uygulayan ve yanan binalarda mahsur kalan kişileri kurtaran bir kuruluştur. İtfaiye çalışanlarının her biri ayrı özen ile çaba göstererek ve zamanla yarışarak yangına maruz kalan kişileri kurtarmaya ve yanan mekanlarda ki ateşi söndürmeye çalışmaktadırlar. İtfaiye çalışanlarının bu zorlu mücadelesinde elbette onlara yardımcı olan itfaiye araçları mevcuttur. İtfaiye çalışanlarının kullandıkları birçok araç vardır. Bunların içinde daimi olarak kullanılan şehir tipi itfaiye araçları mevcuttur. Dar sokaklarda bile yangına müdahale edebilme,  tek kabin ya da 1+6 kişiliğe kadar çıkabilen kabin seçeneği, 600 litre köpük tankı kapasitesi, gizli su tankı ve 6000 litre normal su tankı kapasitesi gibi özelliklere sahiptir.

Daimi olarak şehirlerde kullanımı yaygın olan şehir tipi itfaiye araçlarının yanı sıra merdivenli itfaiye araçları da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehir yapılaşmasının artması ile yükse binaların çoğalması itfaiyelerin işini de zorlaştırmaya başlamıştır. Bu zorlu durumları 55 metre yüksekliklere bile 30 saniye gibi kısa bir sürede ulaşan merdivenli araçlar sayesinde çözüm bulunmuştur. Yüksek binalarda yangın anında bulunan kişilerin acil kurtarılması gerekilen durumlarda hızlı davranmanın önemi büyüktür. Bu gibi durumlarda merdivenli itfaiye araçlarının yardımı ile saniyeler içinde yüksek katlı binalarda mahsur kalan kişiler güven ile rahat bir şekilde kurtarılmaktadır. Merdivenli itfaiye araçlarında bulunan çift kabin ya da tek kabin özelliği ile yangın içinde zor durumda kalan kişiler güvenli ve kaliteli malzemeden yapılmış olan bu kabinlere bir itfaiye görevlisi tarafından alınarak güvenli bir şekilde aşağıya indirilmesi sağlanır.

Yangın gibi afetlerde saniyelerin bile önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, yangın olduğu öğrenildiği andan itibaren itfaiye çalışanları yangın yerine en kısa zamanda ulaşabilmek adına büyük çaba harcalar. Bu durumlarda kullanılan itfaiye araçlarının dar sokaklardan bile geçebilecek kapasite de ve hızlı manevra yapabiliyor özellikte olması önemlidir.  İtfaiye araçlarının tam kapsamlı olmasının yanı sıra etraftaki insanlarında itfaiye aracının yangın yerine kısa zamanda ulaşabilmesi için yol vererek yardımcı olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir