Kalçanın Büyümesine Etki Edecek Faktörler?

Kadınlar için özellikle son dönemlerde kalçayı büyütme konusu önemli bir durum haline gelmiştir. Daha etkili bir fiziksel görünüm için dikkat çekici ve büyük kalçalar elde etmek, beslenme ve spor birlikteliği ile gerçekleşebilir. Çok profesyonel bir eğitim almadan da, kalça büyütme mümkün olabilir. Evde yapılabilecek aktiviteler ve beslenme değişiklikleri, kalça bölgesine direkt etki edecek birçok uygulama düzenli olarak yerine getirilmelidir.

EN ETKİLİ KALÇA EGZERSİZLERİ HANGİLERİDİR?

Adeta moda haline gelen meşhur squat pozisyonu ile kalçayı çalıştırmak ve büyültmek mümkündür. Her gün belirli aralıklar ile en az 3 set ve 20’şer tekrar ile mutlaka squat çalışması yapılmalıdır. Aynı zamanda üst bacağı çalıştıran bu hareket, bacağı inceltirken, kalçanın daha belirgin hale gelmesini sağlar. Kalça büyütme için squat ile birlikte mutlaka karın çalışmaları da sağlanmalıdır.

Karın ve bacak egzersizleri ile bu bölgeleri incelttikçe, kalçayı ön plana çıkararak hem büyümesini hem de daha sıkı durmasını sağlamak mümkün olacaktır. Yüz üstü yatma pozisyonunda bacak ve elleri havaya kaldırıp en az 3 set ve 20’şer tekrar ile de kalça büyütmek için çalışma sağlanmalıdır. Yokuş yukarı hızlı ve tempolu yürüyüşler, koşu ve bisiklet de etkili olacak diğer egzersizlerdendir.

NASIL BİR BESLENME PROGRAMI İZLENMELİDİR?

Spor ile birlikte iyi bir beslenme programı uygulanmazsa, kalça büyütmek imkansız olacaktır. Mutlaka protein ağırlıklı bir beslenme düzeni sağlanmalıdır. Aşırı yağlı ve hamur işi besinler ile beslenmek de kalçayı büyütür ama biçimsiz bir şekillenmeyi hiçbir kadın istemeyecektir.

Bunun için mutlaka kaliteli proteinler ve karbonhidratlar alınmalıdır. Muz, armut, yulaf ve tam buğdaylı yiyecekler gibi lif oranı yüksek besinler alınmalıdır. Spordan önce ve sonra bu besinler ile beslenildiği takdirde, kalça büyütme işlemleri çok iyi bir şekilde desteklenir. Beslenmesiz bir vücut şekillendirilmesi asla düşünülemez. Vücudun kas ile şişmesini sağlayacak olan değerler proteinlerden ibarettir.

AĞIRLIK KALDIRMAK ETKİLİ OLABİLİR Mİ?

Squat hareketinin kalçanın büyümesindeki etkisini herkes bilir. Ancak egzersizleri ağırlık ile yapmak daha hızlı sonuç almayı sağlar. Kutu, dumbell ve çeşitli ağırlıklar ile hareketler sağlanmalıdır. Kalçadan kuvvet alarak kalkıp inmek ve ağırlığı kalça ile kaldırmayı sağlamak, sadece kalça bölümünün çalışmasını sağlar. Kalçayı büyütmek hareketsiz bir hayatla mümkün değildir. Mutlaka kalçayı çalıştıracak her aktivite hayatın içerisine dahil edilmelidir. Bunun için profesyonel bir kurum ya da kişiden destek almak da daha hızlı sonuç alınmasında oldukça etkili olacaktır.

Kaynak: http://www.kadindenince.com/kalca-buyutme/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir