Kamera ve Arka Plan İlişkisi

Video çekmeden önce görüntünün çok daha şık ve izlenebilir çıkmasını mı istiyorsunuz? O zaman öncelikli olarak kamera ve arka plan ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İlk önceliği kameraya vermelisiniz. Arka planınızı kameranıza göre satın alabilir veya ona göre görüntüler yerleştirebilirsiniz. Kesinlikle işe yarayacağını ve her zaman için sizlere fayda getireceğini söylemeliyiz. Peki kamera ve arka plan ilişkisi hakkında ne biliyorsunuz? Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve dilediğiniz gibi arka plan seçimi yapmak ister misiniz? O zaman öncelikli olarak yazımızın devamını okumalısınız. Sizler için çeşitli bilgiler ileteceğiz. Kesinlikle memnun kalacağınıza eminiz.

Kameraya Göre Arka Plan

Kullanmakta olduğunuz kameranızı kesinlikle tanımalısınız. Öncelikli olarak kameranın görüntü düzeltme, odaklama, ışık artırma, azaltma gibi özelliklere sahip olup olmadığını bilmelisiniz. Eğer ışığın yetersiz olduğu bir ortamda video çekmek zorundaysanız, kesinlikle öncelikli olarak kameranızın bunu yapıp yapmayacağına dikkat etmelisiniz. Bu konuda yeteri kadar ışık verebilen kameralar çok daha işinizi görecektir. Eğer bulunduğunuz ortam daha karanlık bir yerse, kesinlikle yardımcı spot ışıklar edinmelisiniz. Bununla birlikte yapabileceğiniz bazı farklı şeyler de bulunmaktadır. Öncelikli olarak yazımızın devamını okumalı ve kendi durumunuza göre çözüm önerileri bulmalısınız.

Karanlık ve ışıksız bir ortam: Video çekmek zorunda kaldığınız ortam karanlık ve ışıksız mı? O zaman öncelikli olarak kesinlikle kameranızın ışık veriyor olması gerekir. Eğer kameranız da ışık düzeltmesi yapmıyorsa, arka planınızı daha aydınlatıcı, açık ve canlı renklerde olanlardan seçmelisiniz. Böylece çok daha canlı videolar çekebilirsiniz.

Az ışıklı ortam: Ortamınız ne aydınlık ne de karanlık mı? Peki kameranız bunun için yeterli mi? Eğer ışık düzeltmesi bulunmuyorsa, bunun için arka planınızı karışık renklerden seçebilirsiniz. Öneri olarak kırmızı, sarı, yeşil söyleyebiliriz. Hem karanlık hem de aydınlık ortamlarda sırıtmadan sizi ön plana çıkaracak olan renklerdir. Kesinlikle memnun kalacağınızı söylemeliyiz.

Işıklı bir ortam: Video çekmek istediğiniz ortam ışıklıysa ve iyice aydınlatılmışsa, o zaman almanız gereken arka planların daha koyu renkler olduklarını söylemeliyiz. Hatta ve hatta zıt renkleri aynı anda kullanmanız da çok işe yarayacaktır. Burada simsiyah bir arka plan bile düşünebilirsiniz. Emin olun yeteri kadar aydınlatılmış olan bir ortamda hiç de sırıtmadan son derece şık duracaktır. Bununla birlikte ikili bir kombinasyon yapmak istiyorsanız, işte o zaman siyah ve sarı ya da siyah ve kırmızı renklerini kullanabilirsiniz. Burada zıt renk olarak siyah ve beyaz kombinasyonlarını önermiyoruz çünkü beyaz yeteri kadar aydınlatılmış bir ortamda ışığı yansıtabilir. Bu da görüntüde bozulmalar anlamına gelebilir. Ufak ve ince detaylar emin olun hayat kurtarıcı olacaktır.

Karanlık ve ışık düzeltmeli kamera: Ortamınız karanlık ve sizin kameranız ışıksız ortamı yeterince aydınlık olarak mı gösteriyor? O zaman hafif tonlarda rengi bulunan, çok karmaşık görünmeyen ve biraz da açığa kaçan renklere sahip olan arka plan seçmeniz daha doğru olacaktır. Kameranız bazı renklerde sorun yaşayabilir. Daha doğru ve daha canlı görüntü elde etmek için kesinlikle koyu renkleri seçmemelisiniz. Ayrıca karmaşık şekillerde bulunan ve göz yoran arka planlar sizlere olumsuz etki yapacaktır.

Hafif karanlık ve ışık düzeltmeli kamera: Ortamınız hafif karanlık ve sizin kameranız bunu yeteri kadar düzeltiyor mu? O zaman biraz daha koyu renklere doğru tercihinizi kaydırabilirsiniz. Kırmızı, yeşil, sarı, siyah ve hatta pembe gibi renkleri bulunan arka planlar da tercih edebilirsiniz. Yapacağınız kombinasyon ile kameranız sizleri çok daha doğru bir şekilde görüntüye alacaktır. Böylece izleyenlerin gözleri de yorulmamış olacaktır.

Yukarıda bahsini ettiğimiz tüm detaylara dikkat etmeniz sizin için doğru olacaktır. Kesinlikle işinize yarayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bizimle görüşlerinizi paylaşmak isterseniz, aşağıda bulunan yorum bölümüne yazmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir