Kerti Lor Peynirin Faydaları

Kerti lor peyniri peynir çeşitlerinde besin değeri çok yüksek olması nedeni ile en değerli ve insan sağlığı açısından en faydalı besinlerden birisidir. Sporcular, küçük yaşta çocuklar, ileriki yaşta olan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilen bu besin içeriğinde; 100 gram lor peynirinde303 miligram fosfor, 2.3 gram yağ ve 28 gram protein 0.2 miligram B6 vitamini, 0.4 mikrogram B12 vitamini, 0.5 miligram pantotenik asit, 0.9 miligram çinko, 138 miligram kalsiyum, 0.4 miligram kalsiyum, , 6.1 gram karbonhidrat, 20.3mikrogram selenyum, 194 miligram potasyum ve 27.1 miligram folat bulunur. Derslerine odaklanma sorunu yaşayan çocukların aktif olarak günün her saatinde tüketmesi gereken bu besin, çocuklarda odak noktalarının gelişmesini sağlarken, kemik sağlığını da koruyup güçlendirerek daha hızlı büyümelerini sağlar. On sekiz yaşına kadar lor peynir tüketmiş olan çocuklarda diğer çocuklara göre boy oranları çok daha fazla olduğu gözlemlenir. Mide ve bağırsak sistemini kuvvetlendiren bu besin bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici özelliği bulunan istisnai besinler arasındadır.

Kerti Lor Peynirin Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren sayılı gıdalar arasında olduğundan her yaştan kişi tarafından gün içinde mutlaka bir miktar tüketilmesi gerekir.
  • Lor peynirin gün içinde kahvaltı saatlerinin dışında da tüketilebiliyor olması kahvaltı saatlerinde tüketmemiş kişiler bazı yemeklerine katarak da bu peyniri tüketebilir. Lor peynirinin özelliği diğer besinler ile karıştırıldığında hiçbir vitaminin eksilmemesidir.
  • Beyin sağlığını koruyucu etkisi ile okul çocuklarında zeka seviyesini artırıcı ve odaklanma sorunu olan çocuklarda odaklanma sorununu ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Kas gelişimini çoğalttığı için kas gelişim sporu yapan kişiler tarafından gün içinde mutlaka tüketilmelidir.
  • Göz sağlığını koruyucu etkisi ile bilinen lor peyniri, yaşı ilerlemiş kişilerde katarakt ve yakın görme probleminin oluşumunu geciktirir.
  • Kemik sağlığını kuvvetlendirmek için bulunmaz bir nimet olan kerti lor peynirinin gün içinde bir miktar tüketilmesi bile kemik yapısının korunmasını sağlayabilir.
  • İlerleyen yaşlarda oluşan romatizma ağrılarının daha hafif atlatılmasını sağlar.
  • Böbrek sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Cilt sağlığını içerdiği hayvansal yağlar ile koruyucu etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir