Kodlamanın Dünyadaki Yeri

Günümüzde kullandığımız tüm cihazlar daha önceden hazırlanmış olan ve hala geliştirilme durumunda ki yazılımlar sayesinde çalışmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde hayatımız daha kolay olurken aynı zamanda cihazların kullanımı da o kadar aktif olmaktadır. Yazılım Firmaları tarafından geliştirilen bu yazılımlar, aslında belirli bir kodlama yazımından müteşekkildir. Kod yazılarak hazırlanan bu yazılımların kullanımı ise herkes tarafından yapılabilmektedir. Yani uzun uğraşlar ve emekler verilerek hazırlanan bu yazılımları okuma yazması olmayan bir insan bile kullanabilmektedir. Bu yazılımların bu kadar yaygın olmasının bir nedeni de bu diyebiliriz.

Uzun uğraşlar ve emekler verilerek hazırlanan bu yazılımların kullanılması sırasında herhangi bir emek verilmemesi ve çoğu yazılımın uygulamalar aracılığıyla herhangi bir ücret ödemesi almadan insanların kullanımına sunulması da yine kullanımı artmış olmasının diğer bir nedenidir. Çağımızın bir gerekliliği olan bu yazılımlar sayesinde insanlar günlük hayatlarında yapmak zorunda olduğu hemen hemen her şeyi daha kolay yapabilmektedir.

Kodlamanın Dünyadaki Yeri

Çağımızın bir gerekliliği halene gelen bilgi toplumu olma hassasiyeti amacıyla birçok ülke konuyla ilgili yetişmiş ve bilgili insan gücünü elde edebilmek için çeşitli eğitimlerin verilmesini sağlamaktadır.

Ülkemizin de içinde yer aldığı OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) çatısında ki birçok ülkede daha çocuk yaşta kodlama eğitimi verilerek geleceğin yazılımcılarının yetişebilmesi amacıyla hazırlıklar yapılmaktadır. Bu çatı altında ki çoğu ülkede 5 yaşından önce çocuklara konuyla ilgili eğitimlerin verilmeye başlandığı görülmektedir. OECD çatısı altında ki ok sayıda ülkede 4 yaşındaki çocukların üçte ikisinden daha fazlası yani yaklaşık olarak %84’ü okul öncesi ya da ilköğretime devam etmektedir.

Dünya genelinde gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkeler kalkınmanın gerekliliğinden birisi olarak kabul ettiği insan becerisinden faydalanabilmek adına eğitimin şart olduğunu bilmektedir. Bunun farkında olarak daha çocuk yaşta verdikleri eğitimler sayesinde bu bireylerin toplumun refahı için çalışabilmeleri için gerekli olan zeminin hazırlanmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde Ankara Yazılım Firmaları başta olmak üzere yurdun dört bir yanından aynı eğitimlerin kullanılabilmesi amaçlanmakta ve bu şartlar altında çalışmalar devam ettirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir