Kuyucak’lı Yusuf – Sabahattin Ali

kuyucaklı-yusuf-ve-muazzez

Bu hikaye Aydın’ın Kuyucak köyünde doğan ve 1903 yılında yani 6 yaşındayken ailesini kaybeden Kuyucak’lı Yusuf’un hikayesidir.

6 yaşındayken köylerini basan eşkıyalar tarafından ailesinin öldürülmesine tanık olan Ali’yi ilçenin kaymakamı Selahattin Bey yanına alır. Selahattin Bey orta yaşlı bir adamdır. Karısı Şahinde ise kaymakama nazaran daha genç ve oldukça güzel bir kadındır. Ancak güzelliğinin yanında aklını hiçte doğru düzgün kullanamayan, iradesiz bir kadındır. Yusuf’un analığıdır. Muazzez ise kaymakam Selahattin Bey ve Şahinde’nin tek kızı ve tek çocuğudur. Şahinde ve onun dengesiz hareketleri ve bunun sonucunda kendisini içkiye veren Selahattin Bey oldukça dengesiz bir aile ortamı yaratmaktadır. Bundan dolayı Yusuf aileye katıldığından itibaren en çok Muazzez ile oynar ve bebek yaşta olmasından dolayı ona bir nevi bakıcılık yapar. Analığı Şahinde’nin çocuk bakma derdinden kurtulmak işine gelir ve hergün bir komşuda dedikodu yaparak günlerini geçirir.

Hikayemiz boyunca Yusuf yaşadığı trajik olay sebebiyle her zaman sessiz ve içine kapanıktır. İnsanlara hiç bir zaman tam anlamıyla güvenemez ve empati yapamaz. Yegane dostu ise Muazzez’dir. Aradan geçen yıllar Muazzez’i evlilik çağına geldiğinde oldukça güzel bir kız yapmıştır. Yusuf her ne kadar içindeki duygulardan habersiz Muazzez’e küçük kardeşi gözüyle baksa da yaşanan bir takım olaylar neticesinde karşılıklı olarak birbirlerini sevdiklerini anlar ve kaçırıp karısı yapar.

Hikayemiz yapmış olduğu üstün körü özetin dışında oldukça detaylı bir hikaye. Bazı yerlerinde kendinizi bir yeşilçam filmi izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Okdukça her karakteri ayrı ayrı tanıyor onların duygularını, düşüncelerini, aşklarını, aşkı yada istekleri uğruna yapabileceklerini öngörebilecek kadar benimsiyorsunuz.

Kuyucaklı Yusuf hikayesi bundan önce okuduğum Kürk Mantolu Madonna’da ki gibi Sebahattin Ali’nin elinden çıktığı kolayca anlaşılabilecek bir bilinmezlik ve sürükleyicilik içerir. Betimleler harikadır. Bazen gözünüzün önüne her ayrıntıyı serebilirken bazende sizin hayal gücünüze bırakır. Her parçasında ayrı bir soluk ayrı bir heyecan vardır. Bütünü görmek için benimde yaptığım gibi tek nefeste okuyup sonunu görmek istersiniz. Sebahattin Ali okudukça ne demek istediğinizi anlayacaksınız.

Kürk Mantolu Madonna gibi üzerimde garip bir etki bırakamasa da  Kuyucak’lı Yusuf’ta oldukça güzel bir hikaye ve mutlaka okunması gereken hikayeler arasında. Zaten Meb’de 100 temel eser arasına koymuş kitabı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir