Malefiz / Maleficent (2014)

Fragmanını gördüğüm anda sinemada gösterime girmesini beklediğim, sinemada gösterime girdikten sonrada kısmet olupta bir türlü izleyemediğim Malefiz’i nihayetinde izlemiş bulunuyorum. Nedense fantastik film ve animasyon film seçerken yanılmıyorum. Bu seferki seçimim de yine diğerleri gibi doru çıktı kendi adıma.

malefiz-maleficentBildiğimiz o klasikleşmiş masal uyuyan güzelin biraz değiştirilip, küçük prensese büyü yapıp onu 100 yıllık bir uykuya hapseden perinin gözünden olayların anlatıldığı güzel bir fantastik film Malefiz. Filmlerin klasiklerinden olan olayları iyinin gözünden anlatma olayı bu filmde tam tersi şekilde işliyor.

Ana teması kötü karakterin aslında neden kötü olduğu yada iyininde aslında o kadar iyi olmayabileceği yönünde.

Malefiz görkemli kanatları ve büyülü güçleriyle orman krallığının koruyucusu ve doğa dostu, saf, temiz ve insanları kasıp kavuran hırs, nefret, ihanet gibi kavramlardan uzak bir peri. Küçük yaşta tanıştığı ve Stephan’ın kral olabilmek için kendisine ihanet etmesi ile birlikte karanlık bir kimliğe bürünen Malefiz’in ilerleyen süreçte prensesi lanetliyor.

Yönetmenliğini Robert Stromberg‘in yaptığı filmin kilit  oyuncuları ise Malefiz karakterini canlandıran Angelina Jolie, prensen Aurora’yı canlandıran Elle Fanning ve kötü kral Stephan’ı canlandıran Sharlto Copley.

İmdb’den 7.4 puan alan film benim tavsiye filmler listeme girmeye hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir