Mikrofon Seçerken Dikkat Edilecekler

Kullanmakta olduğunuz mikrofonlarınızdan şikayetçi misiniz? Sesinizi cızırtılı bir şekilde mi alıyor? Yoksa kullandığınız bir mikrofon bile bulunmuyor mu? Eğer bu konuda bir destek arıyorsanız ve yeni mikrofon almak istiyorsanız, kesinlikle sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı okumalısınız. Youtube için mikrofon alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için yazımızın devamında vereceğiz. Bundan sonra çok daha kaliteli ve ucuz mikrofonlar edinebilecek, işinizi harika şekilde görebileceksiniz. Sizler için vermiş olduğumuz tavsiyelere dikkat etmeniz hem ucuz mikrofon sahibi olmanıza hem de kaliteli bir mikrofona sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca alınabilecek bazı mikrofonları da yazımızın devamında vereceğiz.

Mikrofon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mikrofon almadan önce amacınızı belirlemeniz sizin için çok daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak sizin amacınız ne? Ne için video çekiyorsunuz? Görüntünüz videoda olacak mı? Ayrıca görüntünüz videoda olmayacaksa neden yardımcı bir ses kayıt programı kullanmıyorsunuz? Tüm bunlar son derece önemli olacaktır. Eğer görüntüm de videoda olsun diyorsanız, ben facecam yapacağım diyorsanız, kesinlikle yazımızın devamında verdiklerimizi iyice incelemelisiniz.

Mikrofon almadan önce nasıl bir ses kalitesi istediğinizi bilmelisiniz. Son derece profesyonellerin kullandıkları gibi bir mikrofon istiyorsanız, en azından bin (1000) lirayı gözden çıkarmalısınız. Bu rakam tam olarak profesyonel bir mikrofon için az bile gelebilir. Bununla birlikte ortam sessiz, evimde videolar çekeceğim, benim sesimden başka ses olmaz diyorsanız, daha düşük fiyatlı ve kalitesi daha düşük olan bir mikrofon satın alabilirsiniz.

Satın alma aşamasına geçmeden önce bir mikrofonu son derece iyi bir şekilde araştırmalısınız. Kullananların yorumlarına dikkat etmeli, güvenilir mağazaları seçmelisiniz. Örneğin hepsiburada ya da gittigidiyor gibi mağazalardan ürün almak size güven sağlayacaktır. Bununla birlikte aynı ürünleri farklı mağazalardan da incelemelisiniz. Böylece çok daha ucuzlarını bulabilme imkanınız olacaktır.

Alacağınız mikrofonun size uygun olup olmayacağını anlamanız gerekir. Öncelikli olarak tripod/tripot almanızı gerektirmeyecek bir model belirlemek her zaman için işinize yarayacak. Eğer sabitleyici almanız gerekecek bir model seçerseniz, o zaman çok daha fazla para vermek zorunda kalabilir veya satın aldığınız mikrofona göre bir sabitleyici bulamamış olabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat etmek de yine oldukça önemli olacaktır.

Her zaman için mikrofon satın almadan önce araştırmak gerekir. Öncelikli olarak kullanacağınız cihaz için, bilgisayar, kamera, web kamera gibi cihazlara bakmanız gerekecektir. Alacağınız mikrofon usb girişli ise kullanacağınız çoğu cihaza uygun olacaktır. Eğer yuvarlak girişli ise yine bazı cihazlara uygun olacaktır. Bu nedenle elinizde bulunan cihazlara bakmak ve onlara göre bir girişi bulunan mikrofon almak size çok daha iyi gelecektir.

Kulaklıklı mikrofon istiyorsanız, kesinlikle kullanım amacınıza bakmanız gerekir. Eğer sadece oyun oynamak için kullanacağım diyorsanız, o zaman kulaklık kısmına çok daha fazla önem vermeniz gerekir. Ben video çekmek için kullanacağım, sadece kulak üzerinde görüntü olsun diyorsanız, o zaman daha ucuz ve mikrofonu çok daha kaliteli olan bir ürün alabilirsiniz. Kesinlikle burada vermiş olduklarımıza dikkat etmemeniz, sizin için olumsuz sonuçlara neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir