Oyun Konsollarının Ömrü Doluyor mu?

Uzun zamandır piyasada olan oyun konsolların belirtilen bir ömrü var mı? PlayStation 4, 5 bu cihazlar ne zamana kadar kullanımda kalacak. Zamanın oyunları olan ATARI konsolları teknolojinin gelmesi sonucunda yerini yeni nesil konsollara bıraktı.

Sektör içerisinde isimlerden bir tanesi olan Electronic Arts Games yöneticilerinden bir tanesi olan Peter Moore, Çok kısa süre öncesinde verdiği bir röportaj içerisinde oyun konsollarına değindi ve bu konsolların geleceğinden bahsetti. Peter Moore gerçekleştirdiği açıklamalarında; Oldukça alışık olduğumuz türde olan oyun konsolların gelecek sürecinde karşımıza çıkacağından şüpheliyimifadelerini dile getirirken, sözlerine oyunlara erişim teknolojisinin çok daha farklı boyutlarla karşımıza çıkacağını ve oyunları oynamak için donanımsal sistemlerinizi gerek duymayacağımızı açıklamalarına ekledi.

qq(7)[1]

İlerleyen zaman dilimlerinde canımız bir oyunu oynamak istiyorsa tek yapmamız gereken bir televizyon karşısından yönetme ihtiyacı olacak.Diyerek, Peter Moore bir nevi gelecekte görmek istediğimiz oyun konsolların nasıl olması gerektiğini röportajında paylaştı.

Electronic Arts Games firmasının yöneticisi Peter Moore’ın açıklamalarına göz attığımızda pek saçma yerlere değindiğini düşünmüyorum. Çünkü Sony cephesinde karşımıza çıkan PlayStation 4.5 hamlesi, Gerekirse Microsoft firmasının benzer açıdan geliştirdiği yenilenmiş özellikle XBOX One hamlesi, Her iki firmanın çok daha yeni teknolojiler açısında etkili oyun konsolların dışında var olana güncelleme sürecini takip ettiği şeklinde tasarlamayı ele aldığını söylemişti.

Günümüzden iki yıl öncesinde Tekken oyunun geliştiricisi olan Katsuhiro Harada, PlayStation 5’in sadece bir oyun kontrolü ve ekran üzerinden karşımıza çıkacağını açıklamıştı. Aynı şekilde PlayStation’in ana geliştiricisi Shuhei Yoshida, Sony’nin PlayStation 5’e yönelik olarak herhangi bir planı olmaması ve kendilerini de yeni bir PlayStation 5 cihazın gelip gelmeyeceğini açıklamıştı.

ww(6)[1]

Durumu özetleyecek olursak uzun yıllardır oyun dünyasını güçlendiren oyun konsollarının sonu yavaş yavaş  sona ermeye devam ediyor. Oyun konsolların yerine karşımıza ileride ne gibi sistemler gündeme çıkacak bilmiyoruz; Fakat oyun kutuları gündemden silinmeye başlıyor. Oyun konsollarının geleceği hakkında düşüncelerinizi konu altında ki yorum yap kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir