Oyunculuk ve Eğitim Çalışmaları

Günümüzde yüzlerce insan oyunculuk eğitimi alıyor. Başta üniversiteler olmak üzere oyunculuk kursları, okulları, dershaneleri, özel ders veren kurumlar, tiyatro atölyeleri eğitim vermek için binlerce oyuncu olmak isteyen amatörü ağarlıyor. Bu eğitimler doğaçlama, rol ve sahne çalışması, reji ve senaryo teknikleri, kamera önü oyunculuk, doğru anlatım, diksiyon, sinema tarihi, tiyatro tarihi, hareket, beden dili ve modern dans gibi alanları kapsıyor. Bu eğitimlerden faydalanmak isteyen öğrenciler hem özel kurumlarda ücret karşılığı kayıt yaptırabiliyor hem de yetenek sınavı ve mülakat ile öğrenci seçen daha köklü ve burslu kurumları tercih edebiliyor. Ama oyuncu olmak bu eğitimleri almakla da tamamlanmıyor.

Oyunculuk tiyatro oyunculuğu ve kamera önü oyunculuk olmak üzere de iki kısıma ayrılıyor. Bunlar da kendi içinde uzmanlaşılabilen başlıklara ayrılmış durumda. Örneğin kamera önü oyunculuk içinden sinema oyunculuğunu seçen biri hem belli bir sahne deneyimine sahip olması gerekirken hem de kamera önünde tecrübelenecek kadar birikim yapmış olması gerekiyor.  Bunun en temel sebebi de, kamera işin içine girdiğinde, kamera arkasının çalışma disiplininin bilinirliği işe uyum sağlamak adına önemli bir yere sahip.

Bunların hepsini bir şekilde elinde bulunduran oyuncu özellikle televizyon ve sinema sektöründe çalışabilmek için bir ajans ya da menajerlik hizmetine ihtiyaç duyuyor. Bu konuda da kendini tecrübeli ve güvenilir bir kurumun eline bırakmak her zaman ve her koşulda daha mantıklı oluyor. Bu tarz kurumlardan en bilineninden örnek vermek gerekirse Tümay Özokur verilen oyunculuk eğitimlerinin sektör için yetersiz kaldığını tahmin ediyor ve bünyesindeki oyuncularla 6 hafta boyunca işin püf noktaları ile ilgili atölyeler düzenliyor. Bu eğitimlerin tümü oyunculuk ya da performans ile ilgili olmadığı gibi, oyunculuk okullarının atladığı pratik ve işlevsel bilgileri de içeriyor. Örneğin bu eğitimler sektörle ilgili oyuncuların bilmesi gereken mali, hukuki ve etik konuları içeriyor.

Bir oyuncunun yetenekli olması, çalışma hırsı olması bir yana Tümay Özokur oyuncunun haklarını bilmesini, sektörün iş etiği hakkında bilgi sahibi olmasını da önemseyerek onlara yol gösteriyor.

Oyunculuk eğitimi: http://tumayozokur.com.tr/atolye/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir