Saç Ekimi Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Saç ekiminden sonra ödem atmak için bazı pratik yöntemler vardır. Yüz bölgesine buz kompresi uygulamak, yüzdeki şişlikleri hızlıca atmanın bir yoludur. Başı yüksekte olacak şekilde yatmak da saç ekiminden sonra faydalı uygulamalar arasında yer alır. Saç ekiminden sonra birkaç gün boyunca evde istirahat etmek ödemi atmak açısından faydalıdır. Bunun dışında saç ekimi sonrası ödem atma süreciyle ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Ödem Atma Yöntemleri

Saç ekiminde ödem atma yolları arasında buz kompres son derece etkilidir. Yüzde oluşan şişlikler ortalama 5 gün sonra azalır ve 1 haftaya tamamen kaybolur. Bu dönemde şişlik durumunu en aza indirmek için kaşların üzerindeki alan bir buz torbası ile 10 dakika pres uygulamak faydalıdır.

Bol bol su içmek, saç ekimi sonrasında ödem atmayı hızlandırır. Kafatasına enjekte edilen sıvıyı vücuttan atmak için bol bol su içip tuvalete çıkmak gerekir. Klinik saç ekimi sonrasında ilk birkaç gün boyunca başınız yüksekte yatarsanız ödemin hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz. Alın üstü yatmak saç derisine ve saç ekimi yapılan bölgeye zarar verebileceği için çok risklidir.

Saç Ektikten Sonra Şişlik Ne Kadar Sürer?

Saç ekiminden sonra yüzde veya kafada şişme durumu gayet normaldir. Saç ekimi yaptıran hemen hemen her hastada yüz veya kafa derisinde şişlik meydana gelebilir. Bu şişlik saç ekiminin tamamlandığı yani son saç kökü deriye ekildiği anda başlar ve ortalama 4-5 gün devam edebilir. Saç ekimi yaptıranlar, operasyon sonrasında hemen kafada veya yüzde şişlik yaşayabilir.

Gayet doğal bir durum olan saç ekimi sonrası şişlik 4-5 gün devam edip her geçen gün giderek azalarak tamamen ortadan kaybolur. Her klinik saç ekimi işleminden sonra hastada şişlik, kızarıklık ve ödem gibi yan etkiler görülür. Bu süreçte ilk günlerde yorucu aktivitelerden kaçınmak ve terlememeye çalışmak gerekir. Egzersiz yapmak ve terlemek saç derisindeki ödemin artmasına neden olabileceği için bunlardan kaçınmak önemlidir.

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Yatılır?

Saç ekimi sonrası yatış pozisyonuhakkında bilinmesi gerekenler her hastaya detaylı biçimde anlatılır. Bilindiği üzere saç ekimi alanında uzman doktorların son teknoloji ekipmanlar kullanarak yapması gereken bir işlemdir. Saç ekimi öncesinde ve sonrasında hastaların bilmesi gereken detaylar uzman doktorlar tarafından hastaya anlatılır. Bunlar arasında yer alan yatış pozisyonu önemlidir.

Hastalar ilk 3 gece yüksek yastık kullanmak ve hatta üst üste 2 yastık koyarak yatmalıdır. Baş bölgesindeki ödemin atılması için 45 derecelik açı olacak şekilde sırt üstü veya yan yatılabilir. Yüzükoyun yatmak ekim alanının yastığa değmesine neden olabileceği için tavsiye edilmez.Saç ekimi sonrası ödem atma sürecinde uyku pozisyonuna mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir