Togg ön sipariş sürecini açıkladı.

ABD’nin LAS VEGAS şehrinde gerçekleştirilen ve DOSTBİRİ:COM olarak yerinde takip ettiğimiz CES 2023‘e damga vuran markalardan birisi de, ülkemizde herkesin yakından tanıdığı TOGG oldu. Basın etkinliğinde TOGG yarından sonrasının MOBİLİTESİNE ilişkin vizyonu sergilenirken, TOGG ön sipariş sürecine ait ilk detaylar açıklandı. Yani “YERLİ OTOMOBİL ön siparişi nasıl olacak?” sorusu cevaplandı!

TOGG standı ziyaretçilerini bir açılış konuşmasıyla selamlayan TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, ‘Dünyada kullanıcıya en fazla dokunan teknoloji buluşması’ olan CES’E bu yıl ‘Kullanıcı Deneyimiyle MOBİLİTEYİ Yeniden Tanımlamak” başlığı altında katıldıklarını belirterek şunları söyledi;

“Geçen yıl buraya teknolojinin kullanıcıya dokunduğu en büyük platform CES olduğu için geldik. Bu yıl, 2022’de yapacağımıza söz verdiklerimizi gerçekleştirmiş olarak buradayız. Avrupa’nın en temiz kampüsünde ilk akıllı cihazımızın seri üretimine başladık, mart ayının sonunda Türkiye’den başlayarak kullanıcılarımızla buluşturacağız.

CES 2023’te küresel olarak tescil ettirdiğimiz USECASE MOBİLTY kavramı etrafında 4 boyutta anlattığımız ‘Akıllı Cihaz’, ‘Dijital Platform’, ‘Temiz Enerji ÇÖZÜMLERİ VE ‘Gelişimin YAPITAŞLARINI vurgulayan bir içerikle bulunuyoruz. Bu yıl yine dijital sanat aracılığıyla ‘doğuştan elektrikli’, ‘doğuştan sürdürülebilir’, ‘doğuştan dijital’ ve doğuştan yeşil’ kavramlarının altını çiziyoruz.

Yeni dünya tamamen dijital boyutta şekillenip hayallerimizin ötesine gidecek. Kullanıcı da bu dünyanın nereye gideceğini bugünden göremiyor, bilemiyor. Biz, kısa bir süre sonra tüm kullanıcılara açacağımız dijital platformumuz TRUMORE’DA, ekosisteme kattığımız oyuncularla bir araya gelip pROAKTİF olarak o dünyayı şekillendiriyoruz.

oyun alanlarını yeniden tanımlıyoruz. Kullanıcıların henüz farkında olmadığı İHTİYAÇLARINI öngörüyor, bunun için çalışıyoruz.”

TOGG ön sipariş süreci nasıl olacak?

Satış stratejilerinde kullanıcıyla doğrudan temas yöntemini seçtiklerini hatırlatan M. Gürcan Karakaş, şöyle konuştu;

“Küresel rekabette kullanıcıya yakın olanlar daha başarılı oluyor. Akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla doğrudan buluşturacak, satışları doğrudan kendimiz organize edeceğiz. Kullanıcıyı merkeze alan, dijital ve fiziksel deneyimi harmanlayan yapıda hizmet vereceğiz.

Şubat ayında da siparişleri açıp, ilk çeyrek sonunda ilk akıllı cihazlarımızı kullanıcılarımızla buluşturmaya başlayacağız. Siparişleri bireysel kullanıcılar öncelikli olmak üzere 2023 boyunca teslim edeceğiz. Kullanıcılarımız TRUMORE platformu üzerinden katılacakları bir yarışma ya da dilerlerse kura yöntemiyle TOGG akıllı cihazlarına ön sipariş verme hakkını elde edebilecekler.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel olarak üreteceğimiz ve açık artırma ile satışa sunacağımız NFT (Nitelikli Fikri Tapu) koleksiyonu ise 2023 adet akıllı cihazın ön siparişine katılma hakkı ve sıralama önceliği sunacak.”

Akıllı cihazımızı üçüncü yaşam alanı olarak tanımlıyoruz

“Dört yıl önce bir otomobilden fazlası için yola çıktığımızda iki stratejik hedefimiz vardı” diyen Karakaş, şöyle devam etti;

“İlki, küresel boyutta rekabet edebilir ve fikri mülkiyeti TOGG’A ait bir MOBİLİTE teknoloji markası geliştirmek. İkinci hedefimiz de kullanıcıyı merkeze alarak akıllı cihazımız ve dijital ürünlerimizin etrafında, herkes için açık ve erişilebilir bir ekosistem oluşturmak.

Geride bıraktığımız dört yılda planlarımız doğrultusunda adım adım ilerledik. MOBİLİTE ekosistemimizi de dijital platformumuzla genişletiyor ve yaygınlaştırıyoruz. MOBİLİTE deneyimini A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyarak, kullanıcıya günlük yaşamını kolaylaştırıp keyifli hale getirecek akıllı yaşam çözümleri sunuyoruz. Çünkü biz akıllı cihazımızı üçüncü yaşam alanı olarak tanımlıyoruz.”

Duyuları harekete geçiren Dijital MOBİLİTE Bahçesi

TOGG, LAS VEGAS CONVENTİON Center West HALL 6041 numaralı stantta, “Dijital MOBİLİTE Bahçesi” adını verdiği 910 metrekarelik alanda sürdürülebilir ve bağlantılı bir MOBİLİTE geleceğini keşfetme deneyimini yansıtıyor.

CES 2023’te TOGG  standına gelenleri iki katlı yapının önünde yerleştirilmiş 21 metreye 7 metre ebadında dev LED ekrandan akan, siber fiziksel mimar ve dijital sanatçı Güvenç Özel’in tasarladığı dijital şelale karşılıyor. Standın zeminindeki kanallarda buluşan dijital ve gerçek su TOGG’UN dUALİTE kavramını çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

TOGG’UN hem dijital hem doğayla iç içe olan deneyim alanında, dUALİTE yaklaşımındaki insan ve teknoloji, sanat ve bilim, akıl ve kalp, birlik ve çokluk gibi kavramlar buluşuyor. Beyond X, Akıllı Yaşam, Temiz Enerji ve Self AI alanlarından oluşan “Dijital MOBİLİTE Bahçesi”, ziyaretçilere duyuları harekete geçiren bir deneyim yaşatıyor.

Ziyaretçiler TOGG’UN dUALİTE kavramını vurgulayan logosuna atıfta bulunan girişten geçtikten sonra, 15 metre uzunluğunda ve LED ekrandan oluşan bir tünele giriyor. Tünel içinde başlayan deneyim, tünelin sonunda MOBİLİTENİN yarından sonrasını dijital sanatla ifade eden Beyond X kapsülünde devam ediyor.

Beyond X

MOBİLİTENİN yarından sonrasının ipuçlarını veren ve TOGG Dizayn Stüdyosu’nun tasarladığı ve PİNİNFARİNA ile birlikte geliştirilen Beyond X alanı katılımcılara kişiselleştirilmiş bir MOBİLİTE deneyimi sunuyor.

Yolculuklarına tünelde başlayan ziyaretçiler, heykelsi ve dairesel bir kapsülün içinde hayal gücünü zorlayan bir görsel sanat eşliğinde MOBİLİTE deneyimi yaşıyor. Katılımcılar, kendileri için en uygun müzik ve ortamın içinde, Satürn, Orman, FÜTÜRİSTİK Şehir ve Sanatsal Türkiye gibi dört olası senaryodan birini yaşayabiliyor. Beyond X, sıra dışı dijital bir deneyim ile akıl, ruh, kalp ve dört duyuyu harekete geçiriyor.

USECASE MOMİLİTY’NİN yapı taşları

Stantta 4 farklı köşede sürdürülebilirlik ve MOBİLİTE ekosistemi kavramlarını vurgulayan 4 farklı tema anlatılıyor. Ziyaretçiler bu alanlardan ilkinde Togg’un kazandıran, gezdiren, eğlendiren ve iş birlikleriyle sürekli gelişen bir dijital deneyim platformu olarak tasarladığı ve TRUMORE markası altında topladığı kişiselleşmiş, akıllı, EMPATİK ve kesintisiz kullanıcı deneyimini tanıma fırsatı buluyor.

TOGG ziyaretçileri temiz enerji çözümlerini deneyimleme alanında ise SİRO’NUN elektrikli araçlar için karbon nötr hücre çözümleri, yenilenebilir enerji santralleri ve haneler için enerji depolama çözümleri ile TRUGO’NUN yüzde 100 yenilenebilir sertifikalı enerji kullanan, uçtan uca, kullanıcı odaklı elektrikli araç şarj hizmetlerini yakından tanıma imkanına erişiyor. “Temiz enerji çözümleri” köşesi blok zinciri teknolojiyle, kullanıcıların üretmesini, yönetmesini ve temiz enerji ticareti yapmasını sağlayan bir ekosistemi anlatıyor.

Akıllı şehirler için TRUMORE deneyimi

TOGG, TRUMORE’UN kullanıcılarına kazandıran, gezdiren, eğlendiren ve sürekli gelişen uygulamaları ile akıllı yaşam alanındaki dijital platformunu DENEYİMLETİYOR. Kullanıcı ihtiyaçlarını anlayan yapay zekâ günlük rutinleri planlıyor, asistanlık yapıyor.

Akıllı ROTOLAMA ile uygun şarj istasyonuna göre, park yeri planlama, sipariş verebilme ve ödeme yapabilme gibi çözümlerini DENEYİMLETİYOR. Kazandıran BLOKZİNXİR tabanlı FİNTEK çözümleri ile kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunuyor. Sürekli gelişen iş ortaklığı ağıyla kullanıcılarına daha fazlasını DENETİMLİYOR.

Temiz Enerji

TOGG şirketleri TRUGO ve SİRO’NUN Temiz Enerji Çözümleri başlığıyla yer aldığı bölümde, kullanıcıları sadece enerji tüketen olmaktan dönüştürüp aynı zamanda enerjiyi üreten ve tüm enerji döngülerini blok zinciri tabanlı bir platform üzerinden yöneten taraf olmalarını sağlayan bir ekosistem anlatılıyor.

Self AI

Ziyaretçilerin kendileriyle aynı hareketleri yapabilen dijital ikizlerinin oluşturulduğu Self AI alanında geleceğin MOBİLİTESİNDE dijital AVATARLARIN kullanıcılara sağlayacağı avantajlar hakkında bilgi veriliyor.

Kullanıcılar, oluşturdukları AVATARLARA yeni özellikler ekleyerek geliştirmeye devam edebiliyor ve ayrıca bu AVATARLARI NFT ( NON-FUNGİBLE TOKEN-Nitelikli Fikri Tapu) olarak adlandırılan dijital varlıklara dönüştürebiliyor. Böylece, kullanıcılar bu AVATARLARI çevrimiçi topluluklarda ve TOGG MOBİLİTE ekosisteminin tüm mecralarında kullanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir