Türkiye En Çok Siber Saldırı Alan Ülkelerin Arasında Yer Alıyor!

cyber-attackDünya genelinde gerçekleştirilen siber saldırlar günden güne artış gösterme sürecindeyken Türkiye saldırı alan ülkelerin arasında dördüncü konumda yer alıyor. Türk Standartları Enstitüsü Bilişim Teknolojileri Test ve Değerlendirme Başkanlığı tarafında uygulanan araştırmalarda geride bıraktığımız günlerde siber güvenlik konusu hakkında bir konferans düzenlendi.

Yapılan konferansta söz hakkında bulunan Trük Standartlar Enstitüsü Genel Sekreteri Mehmet BOZDEMİR, Dünya genelinde en çok siber saldırıların yüzde seksen bir oranında artış gösterdiğini açıklarken Ülkemizin bu tarz saldırılara maruz kalan on ülkenin arasında dördüncü oldu” şeklinde ifadelerde bulunurken Türkiye’nin siber güvenlik açısından büyük bir araştırma ve geliştirme sürecinde olması gerektiğini açıkladı.

Türkiye’deki Siber Güvenlik Önlemleri

Siber güvenliği oran düşüncelerin günden güne yükselmesinin amaçlandığı konferansta, Siber terörizmin artık giderek yükseldiğin ive bilişim alanında kurumsal firmalara yapılan saldırılarda durdurulmaz bir hale geldiği açıklandı. Konferansta sürecinde ki konuşmalarınızda sözlerine devam eden Mehmet BOZDEMİR, “Bilişim son derece önemli seviyede göz attığımız zaman TSE üzerinde yer alan vazifeyi 2012 yılında Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Merkezi’ni oluşturarak gerçekleştirdi. Bunlara özellikle standardizasyon ve sertifikasyon açısında uluslararası düzeyde yapılan çalışmalarına hala devam edilmektedir. Siber teknolojiler açısında ortaya çıkan gelişmeler bilgi üretimi, Depolama ve aktarımının hızlı bir şekilde gerçeklemesine olanak sağlayarak siber teknoloji, Bir diğer yandan da çok büyük kolaylık ve imkanlar sağlarken, Diğer yandan da yeni güvenlik tehditlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır” tarzında ifadelerde bulunarak bilişim ve siber saldırılarda güvenliğin önemine değindi.

Konu hakkında kendi görüşümü dile getirecek olursam saldırıların bir kısmı yazılımcıların geliştirdiği sistemlerle ilgili olarak değişkenlik gösteriyor. Doğru ve güvenlik standartlarına uygun olarak geliştirilen yazılım ve ağ sistemlerinde ortaya çıkan saldırılar bir nebzede daha az tehlikeli olacağından dolayı yazılımcıların nesne yönelimli geliştirmelere daha çok ağırlık vermeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir