Twitter’da mavi tik olayı kocaman bir koas yarattı.”sahte hesaplar bile mavi tik alıyo”

Kısa süre içerisinde paylaştığı fikir değişiklikleriyle gündeme gelen ELON MUSK, TWİTTER’IN  güven kaybı yaşamasına sebep oldu. Mavi tik ile ilgili açıklamalardan sonra bazı sahte hesaplar, ünlüleri taklit ederek TWİTTER ortamını kaosa sürükledi.

Sahte hesaplar, TWİTTER Blue sayesinde mavi tik sahibi oldu

ELON MUSK, geçtiğimiz haftalarda TWİTTER kullanıcılarının mavi tik için belirli ücret ödemesi gerektiğini duyurdu. Mavi tik onay sürecinin TWİTTER Blue abonelerine özel olacağını açıklayan MUSK, kısa süre sonra fikir değiştirdiğini söyledi

TWİTTER, mavi tik tartışması sonrasında Blue aboneleri için “Resmi hesap” etiketi özelliği getirileceğini açıkladı. MUSK, aynı gün Resmi hesap etiketi özelliğini kaldırdığını belirten bir TWEET attı.

 

Blue aboneliği satın alan kullanıcılara onaylı hesap anlamına gelen mavi tik rozetini dağıtılmaya başlandı. Bazı sahte hesapların TWİTTER Blue aboneliği satın alarak ünlüleri taklit ettiği ortaya çıktı.

Bir kullanıcı, Blue aboneliği satın alarak ünlü basketbol yıldızı LEBRON James’i taklit etti. LAKERS’TAN takas talep ettiğini açıklayan sahte hesap, gerçek sanılarak haber sitelerinde manşet oldu. Benzer şekilde başka sporcuların da taklit edildiğini tespit eden TWİTTER MODERASYON ekibi, duruma geç de olsa müdahale etti.

MUSK, insanların ayda 8 dolar ödemesini sağlayarak botlardan ve istenmeyen mesajlardan kurtulma planında birkaç kez fikrini değiştirdi. Mavi tik özelliği aniden yayına girdiğinden, herkes ayda 8 dolar karşılığında başka birinin kimliğine bürünebilecek.

Birçok kullanıcı, ünlülerin ve markaların resmi TWİTTER hesabını mavi tik özelliği sayesinde kolayca bulup takip ediyor. Yapılan değişikliğin geri alınmadığı takdirde TWİTTER’IN güven ortamından uzaklaşacağı tahmin ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir