USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Hayatımızın her alanında teknolojinin ilerlemesi ile beraber kullanımı da boyutu da artan USB depo araçları bazen karşımıza bir problemle de çıkabilmekte. USB bellekleri üzerinde yaşanan sorunlar çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyor. Yaşanan sorunun kısa sürede en hızlı yoldan ortadan kaldırılması için USB bellek biçimlendirme işleminin yapılması ve sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Kullanılan bu biçimlendirme yöntemi  genel olarak USB belleği üzerinde yaşanan bir sorunla, virüs şüphesiyle ortaya çıkabilir. Tüm şüpheleri sıfırlamak ve sıfırdan başlamak için bu süreç bir yöntem olabilir. Bu konuda USB belleğinin biçimlendirilmesi çözüm olmakta.

USB Bellek Biçimlendirme Nedir?
Basitçe belleğin fabrika ayarlarına geri dönmesi ve sıfırlanması işlemi olarak ifade edilmektedir. İşlemin yapılması ardından tüm veriler silinir. Yapılan temizleme işleminin ardından bellek ‘sağlıklı’ bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

USB Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?
Bellek biçimlendirme işleminin yapılması için dosyalar üzerinden gezginin açılması gerekmektedir. Ardından panelin solunda bulunan ‘Bu Bilgisayar’ seçeneği üzerinden cihazlar ve sürücüler sekmesi üzerinden biçimlendirilmesi beklenen USB bellek üzerine gelerek biçimlendirmenin seçilmesi gerekmektedir.

Biçimlendirme seçeneğinin tercih edilmesinin hemen ardından dosya sistemi seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Ayırma birimi boyutu bu işlem sırasında en önemli ayrıntılardan birisi olarak ifade ediliyor. 4096 bayt olarak seçilmesi gerekmektedir. Birim etiketi kısmı üzerinden USB bellek için bir ismin girilmesi gerekmektedir. Ardından biçimlendirme seçenekleri arasında yer alan hızlı biçimlendirme kategorisi altından işlemi başlatabilir ve onaylatabilirsiniz. Sonrasında biçimlendirme işlemi yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir