Wanna Cry Virüsüne Dikkat Edin

Online dünyanın son günlerde oldukça mağdur olduğu virüslerden biri olan Wannar Cry virüsü, birçok bilgisayarı tehdit ediyor. Sadece bilgisayarları tehdit etmekle kalmıyor, tüm bilgilerinize, içeriklerinize ve verilerinizi de ele geçiriyor. Hakkında çok fazla yazı yazılan, pek çok forumda ve platformda dedikodulara neden olan bu virüs, gerçekten tehlikeli bir yapıya sahip. Bilgisayarınıza bulaştığı anda arka planınızı değiştiriyor ve size 10-15 saniyede bir olmak üzere bilgilendirmek ekranı gönderiyor. Fidye virüsü olarak adlandırıldığını ve istenilen 300 Dolar değerindeki Bitcoin’in gönderilmemesi takdirde tüm verilerinizin gideceği belirtiliyor. Ayrıca çok fazla uğraşıldığını ve birçok farklı dil desteğinin bulunduğunu da söylemeliyiz. Peki Wanna Cry virüsü nedir ve nasıl bulaşır? Youtube ile bir ilgisi var mıdır?

Wanna Cry Youtube Üzerinden Bulaşabilir

Birçok dev firmanın mağdur olmasına neden olan, en çok Almanya, Amerika gibi ülkelerin etkilendiği Wanna Cry virüsü, Youtube üzerinden bulaşabilmektedir. Bazı videolarda verilen linklerin kırık olması, o linklerde yönlendirmelerin bulunması, dosyaların içerisine nüfuz etmesi gibi sorunlar sizleri tehlike altına sokabilir. Youtube’da bulduğunuz bir linkten herhangi bir dosyayı indirebilir ve o dosya ile birlikte virüsü işletim sisteminize bulaştırabilirsiniz. Peki virüsün ne olduğunu ve nasıl işlev gördüğünü biliyor musunuz?

Windows işletim sistemine sahip olan tüm bilgisayarların tehlike altında olduğunu söylemeliyiz. Oldukça basit bir şekilde işletim sistemine sızabilir ve herhangi bir virüs programına belli etmeden işlevini sürdürebilir. Virüs kurulumunu tamamladıktan sonra dosyalarınıza, TXT belgelerinize ve farklı bilgiler içeren metinlerinize şifre koyuyor. Daha doğrusu özel şifreleme yöntemi ile onları anlaşılamaz hale getiriyor. Ardından hemen ekranınıza bilgi penceresi çıkıyor ve Windows arka planınız değiştiriliyor. Bununla da kalmıyor birçok farklı dil desteği barındırıyor. 300 dolar değerinde olan Bitcoin göndermeniz karşılığında virüsten kurtulabileceğiniz söyleniyor.

Birçok Kaynakta Yanlış Bilgiler Verildi

Pek çok farklı kaynakta oldukça ciddi bir sorun olduğu, bilgisayarları kullanılamaz hale getirdiği ve bulaştıktan sonra eğer parayı göndermezseniz bilgisayarınızın çöpe dönüştüğü gibi bilgiler yer alıyor. Bunların öncelikle doğru olmadığını ve çözümünün mevcut olduğunu söylemeliyiz. İlk olarak internet üzerinden hemen bir antivürüs programı bulabilir ve indirebilirsiniz. Malware gibi demo sürümleri ile kullanabileceğiniz programlar da sizlere yardımcı olacaktır. Tarama işlemi yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan sonuç bölümlerinde virüs algılanacak ve karantina altına alınacaktır. Böylece sorunsuz bir şekilde kurtulmuş olacaksınız. Peki veriler geri alınabilir mi? Şifreler Wanna Cry virüsü temizlendikten sonra eski haline döner mi?

Bu sorunun cevabı oldukçar karışıktır. Birçok farklı kaynakta verilerin parayı ödedikten sonra eski haline döneceği yer alıyor ancak böyle bir bildiri virüs üzerinde bulunmuyor. Bununla birlikte virüsü kendiniz temizlediğiniz zaman şifreli olan verilerinizin hiçbirini geri alamıyorsunuz. Olumsuz etki olarak bunu bırakmış bulunuyor. Bilgisayarınızdaki verileri kurtarmanın en iyi yolu, şimdiden sistem yedeği almak olacaktır. Kesinlikle bu konuya özen göstermeniz gerekecektir. Böylece en son ve en güncel haline döndürebilirsiniz.

Aldatıcı Videolara İnanmayın

İnternet üzerinde görmüş olduğumuz bazı çözüm videoları bulunmaktadır. Bunların bazıları doğru ve kesin sonuç verirken, bazıları da sizleri aldatmak ve izlenme almak için çekilmiş videolardır. Bu nedenle kesinlikle aldanmamanız gerekmektedir. Sizlere işletim sisteminizin dosyalarını sildirmeye çalışan, vaktinizi boşa çalan videolar izletebilirler. Bununla birlikte virüslü dosyaları videoların ya da blog sitelerinin içerik kısımlarına koyup, buradaki dosyayı indirdikten sonra virüs temizlenecek gibi şeyler söyleyebilirler. Bunlara da aldırış etmemek gerekir. Unutmamalısınız ki en güvenilir kaynaklardan biri olarak sizlere bu konular hakkında bilgi vermeye çalışıyoruz. Özellikle Youtube üzerinde güvenilir olmayan kaynaklardan edindiğiniz bilgilere kesinlikle itibar etmeyin ve şu sıralar internet üzerinden güvenmediğiniz hiçbir şeyi indirmeyin. En yakın zamanda Microsoft’tan ve Windows’tan bir cevap gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir