Windows 10 Mobile İşletim Sisteminin Gereksinimleri Açıklandı

Tüm kullanıcıların merakla beklemiş olduğu yeni Windows 10 Mobile işletim sisteminin kullanım gereksinimleri tekrardan ele alındı. Telefon pazarında oldukça büyük başarılar sergileyen Android ve iOS firmaların karşısında bir türlü başarılı tutum sergilemeyen Windows Phone için son şans Windows 10 Mobile yazılımının gün yüzüne çıkışıydı. Bu yeni sürüm sayesinde tek bir platform üzerinde Bilgisayar, XBOX One ve Windows Phone cihazlarının arasında gerçekleşen uygun senkronizasyon, Continuum gibi özellikler ile kullanıcıların huzuruna çıkacağı tahmin edilen Microsoft, Beklenilen çıkışı bir türlü gerçekleştiremedi.

Bu olayların üzerinde Windows 10 Mobile yazılımını bekleyen binlerce Windows Phone kullanıcılarını oldukça büyük bir şekilde üzecek açıklamalarda bulunan firma, Windows 10 Mobile işletim sistemi için minimum gereksinimlerde bir takım değişikliklere gerçekleştirdi.

windows-10-mobile-hero-1[1]

Microsoft bünyesinde yapılan açıklamaların detaylarına göre minimum 512MB RAM ve 4GB depolama kapasitesine şart koyan Windows 10 Mobile için artık en az 1GB RAM ve 8GB depolama boyutu ile karşımıza çıkacak. Net bir şekilde sistem gereksinimlerinin yaklaşık olarak iki kat yükselmesiyle birlikte Windows 10’a geçmek isteyen binlerce kullanıcılar artık ellerinde ki telefonlar ile bu işlemleri gerçekleştirebileceği ortaya çıktı.

Geliştirilen işletim sistemi için çözünürlük olarak 3.5” ve 800 x 400 piksel değeri ile birlikte 7” 2560 x 1440 piksel arasını desteleyecek olan Windows 10 2un temel olarak 4K ekran desteğinin olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bu durumda Microsoft firmasında Quad High Defination, Yani 2K ekran üzerinde çok daha yüksek bir telefon gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

Açıkçası Microsoft firmasını ne gibi bir düşünce üzerinde durduğunu tahmin edemiyorum çünkü Microsoft çatısı altında ortaya çıkan Windows Phone tabanlı telefonların oldukça az kesimi bu özellikleri karşılayacak durumda bu nedenle Lumia serisinin bir alt modellerine güncellemenin gelmemesi firmaya kullanıcı kaybı olarak geri dönecek.

Microsoft’un bu kararı sonrasında kullanıcıların ne gibi tepki gelecek bunun dışında Microsoft’un ne amaçla rakiplerinden sürekli olarak geri durumda kaldığını ve farklı adımlar atmasının arkasında yatan nedenlerini merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir