Yaşlı İnsanlar için Akıllı Telefonu Daha Verimli Kullanma Rehberi

Teknolojinin günden güne hızlı bir şekilde ilerlemesine ayak uyduramayan ve hala eski telefon modellerini kullanmaya devam eden bireyler için hazırladığımız bu yazıda, Android işletim sistemli cihazları çok daha kolay getirmeye odaklanıyoruz.

Cihazınızda Kolay Mod’u Ön Planda Tutabilirsiniz

android-kolay-mod[1]

Hemen hemen çoğu telefon içerisinde olan Kolay Mod özelliği akıllı telefonu çok yalın bir hale getiriyor. Akıllı telefonun yenilikçi düzenine alışamayanlar için Ayarlar > Cihaz bölümünden Ekran kategorisi altından Kolay Mod seçeneğine erişim yapabilirsiniz.

Sık Aranan Kişileri Kısayol Haline Getirin

kisiler-kisayolu[1]

Çoğu kişinin telefonunda çok sık görüştüğü bir kişi vardır. Gereğinden fazla kişiye sahip bir telefon rehberiniz varsa ve sık görüştüğünüz kişilere erişim sağlayamıyorsanız, Ana ekranın bir köşesine ulaşmak istediğiniz kişileri kısayol haline getirebilirsiniz.

Rehber üzerinden kişinin kaydına basılı tuttuktan sonra Ana Ekrana Kısayol Ekle seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sık Kullanılan Uygulamaları Ana Ekranda Sıralayın

uygulama-kisayollari[1]

Rehberinizde ki önemli kişileri kısayol haline getirmenin dışında uygulamaların rahatlıkla sıralandırabilirsiniz. Çok sık kullandığınız uygulamaları menü üzerindeyken tıklayarak ana ekrana sürükle bırak yapabilirsiniz

Yazı Boyutlarını İstediğiniz Seviyeye Getirin

yazi-tipi-boyutu[1]

Gözleriniz oldukça zor görüyorsa yada yazıları net okuyamıyorsanız Android’in yerleşik özelliğinden yararlanabilirsiniz. Yazı boyutunu arttırmak için genellikle Ayarlar > Cihaz yada Ekran kategorisi altında bulunan Yazı Tipi bölümünde konumlanıyor. Farklı modellere göre değişkenlik göstermektedir.

Sesli Mikrofon ile Yazma Özelliği

sesle-yazma-ozelligi[1]

Sosyal Medya Kısımına geldiğimizde mesaj yazmak çoğu kişinin zorlandığı konulardan bir tanesi. Fakat, Android yazılımı üzerinde bulunan sesli yazma özelliği ile cihazın mikrofonundan yararlanarak yazmak istediğiniz cümleleri sesli söyleyerek yazılı olarak otomatik yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Google tarafından geliştirilen Android yazılımında bu özelliği kullanmak için yazma çubuğundayken klavyeyi açın daha sonra sol alt köşede konumlanan mikrofon simgesine basılı tutun artık klavye yerini mikrofon simgesine bırakacak.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz yöntemler sayesinde büyüklerin telefon kullanımını çok daha kolaylaştıracak bu sayede gereğinden fazla karışıklık içeren telefonlar yerini bu hafif ö zelliklere bırakacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir