Yazma Oyaları Neden İlgimizi Çeker?

Yazma oyaları her bayanın ilgisini muhakkak çeker. Günlük hayatında başörtüsü kullanan birinin ilgisini çekmesi normal ama başörtüsü kullanmayan birinin ilgisini neden çeker? Çünkü yazma oyalarının geçmişimizden gelen, kültürümüzden gelen bir yanı vardır. Yazma oyalarının Türk kültüründeki yer apayrıdır. İşte tam da bu yüzden ülkemizde yaşayan tüm bayanların ilgisini çeker. Belki hayatı boyunca hiç kullanmayacak olsa bile evinde yazma oyaları bulunduranlar vardır. Eşinin bile görmediği oya modelleri çeyiz sandığında yıllarca saklanır. Belki de bu oyalardaki emek, harcanan zaman ve dökülen ter onları kıymetli yapmaktadır.

Yazma oyaları gerçekten de şekil ve durum itibariyle hiç ilgisi olmayan birinin bile dikkatini kolayca çekebilecek bir yapıdadır. Dışardan çok güzel görünür göze. Çünkü o bir sanat eseridir. Sanatçısının elinde ilmek ilmek nakış nakış işlenen bu oyalar eğer ortamdaysa herkesin ilgisi de onun üzerindedir. Yazma oyası olmayan çeyiz sandığı olmazmış eskiden. Bu oyalar günümüze kadar popülerliğini kaybetmişti. Ancak son zamanlarda eskiye dönüş moda akımından nasibi olanı aldı ve tekrar eski şöhretine kavuştu. Bu oyaları görmek istiyorsanız dükkan camekanlarında görmek mümkün.

Yazma Oyaları Yapabilir miyim?

Yazma oyaları yapmak istiyorsanız bu iş için eğer emek ve zaman harcamak zorundasınız. Göze ne kadar hoş görünürse görünsün bir emeğe ihtiyacı var her sanat eseri gibi. Peki, nasıl ve nereden öğrenebilirsiniz? Öncelikli hedefiniz aile yakınları ve komşularınız olsun. Aile büyükleriniz veya bu işe ilgi duyan akranlarınızdan dahi bu oyaları öğrenebilirsiniz.

Yazma oyaları öğrenmek için el yatkınlığınızın olması büyük faydanıza olacaktır. Yazma oyası diğer oyalardan çok da farklı olmamakla birlikte içlerinde zor olarak söylenebilecek olan modellerdendir. Ancak eğer isterseniz tabi ki öğrenebilirsiniz. Eğer eş, dost, akraba gibi imkanlara sahip değilseniz yapmanız gereken internet erişimi sağlamaktır. İnternet üzerinden de bu eğitimleri veren bazı siteler ve sayfalar bulunmaktadır. Sitelere kaydolarak ve sayfaları takip ederek gerekli resimli ve video anlatımlı eğitimlerden geçerek çok rahat bir şekilde yazma oyaları yapabilecek kıvama gelebilirsiniz.

Yazma Oyaları Nerelerde Satılır?

Eğer türlü denemelerinize rağmen bu oyaları yapamadıysanız yapmanız gereken bunları satın almaktır. Peki, nerelerde satılır? Çeşitli dikiş nakış eşyaları satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Bu oyaları yapıp satarak geçimini sağlayan insanlarla iletişime geçerek de bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

İnternetten Satın Alınır mı?

Eğer çevrenizde bunlardan satın almak gibi bir imkanınız yoksa yapacağınız tek şey web siteleri ve sayfalar üzerinden bu oyaları sipariş etmek olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir