Youtube, TikTok ile Başa Çıkamadı:” Gelirleri şok Düşüş Yaptı!”

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından olan YOUTUBE bugün yaptığı açıklama ile uzun zaman sonra ilk kez gelirlerinde azalma yaşadığını açıkladı. Uzmanlara göreyse bunun tek nedeni  TİKTOK ile olan rekabeti kaybetmesi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan uygulamaları bugün yaptıkları açıklamada bu yıl kazançlarını alt şirketi Google, pek çok alanda kâr elde ettiğini açıklasa da YOUTUBE geçtiğimiz yıllara kıyasla kâr oranında ciddi bir azalma yaşadı.

Son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde bir önceki yıla oranla neredeyse 2 kat kâr elde ederek servetine servet katan YOU TUBE, 2022 yılında o kadar da çok para kazanmadığını açıkladı. Uzmanlara göreyse bu gelir kaybının nedeni TİK TOK.

YOUTUBE tökezlemeye başladı”

2020 ve 2021 yıllarında 7.2 milyar doların üzerinde kâr açıklayan YOUTUBE   2022 yılındaki gelirinin %1.9 azaldığı açıklandı. Uzun yıllar süren başarılı yükselişinin ardından ilk kez 2022 yılında gelirlerinde ciddi bir azalma yaşayan video platformunun TİKTOK ile olan rekabeti yüzünden gelir kaybına uğradığı düşünülüyor. INSIDER  İNTİLLELİGENCE analisti YOUTUBE  bu “gerilemesinin” TİKTOK ile olan rekabette geri kalması ve kullanıcılarına

Data AL hazırladığı rapora göreyse şu anda kullanıcı tüketimi konusunda dünyada 1 numara olan TİKTOK, aktif kullanıcı sayısı olarak tüm sosyal medya ve video platformları arasında 5. sırada yer alırken YOUTUBE ilk 10’a bile giremiyor. Bu da YOUTUBE 2021 yılında tanıttığı SHOSTS özelliği ve 2022 yılında duyurduğu “SHORTS paylaşan kullanıcılara havuzdan para verilesi” gibi projelerin tabiri caizse “elinde patladığını” gösteriyor.

Ancak tabii ki sürekli rekabet içinde olan bu ikin platforma baktığımızda YOUTUBE TİKTOK gibi olmaya çalışırken kaybettiğini ancak TİKTOK , YOUTUBE gibi olmaya çalışarak kazandığını görüyoruz. Uzmanlara göreyse YOUTUBE platformu son yıllarda Premium özelliklere önem vererek standart kullanıcılarını ikinci plana attığı için kullanıcılar, YOUTUBE benzeri bir platform olmaya çalışan TİKTOK kayıyor. Hatta bu durumun uzun vadede YOUTUBE sonu olabileceği bile iddia edildi. Peki sizce TİKTOK gerçekten geleceğin YOUTUBE olabilir mi?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir