Youtube Topluluk Kuralları Nedir?

Bildiğiniz gibi Youtube üzerinde video paylaşımı yapmak ve video izlemek dışında pek çok şeyden sorumluyuz. Sadece zaman geçirmek amacıyla girdiğimiz Youtube üzerinde farklı kurallar bulunmaktadır. Bunlardan biri de “Topluluk Kuralları” olmaktadır. Peki bunun ne anlama geldiğini ve neleri beraberinde getirdiğini biliyor musunuz? O zaman yazımız sizin için çok iyi bir kaynak olacaktır.

Topluluk kuralları, Youtube’un belirlediği bazı uygulamalardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak bilmeniz gerekir ki bu kurallara uymayanlar cezalandırılır ve hesapları feshedilir. Bu nedenle kesinlikle dikkatli olmak ve uygun davranmak gerekir. Peki ama bu kuralların neler olduğunu biliyor musunuz? Öğrenmek istiyorsanız, maddeler halinde açıklamalı bir şekilde sizin için devam bölümünde verdik.

Topluluk Kuralları Düzen Sağlar

Youtube’u burada bir trafiğe benzetebiliriz. Youtube üzerinde yol alırken başkalarının haklarına dikkat etmemiz gerekir. Kişilerin sağlığını ve haklarını ihlal etmememiz gerekir. Eğer bunları yapıyorsak, hemen bir trafik cezası ile karşı karşıya kalabiliriz. Bildiğiniz gibi trafik kuralları düzeni sağlar ve akışın daha doğal, daha uygun olmasını sağlar. Topluluk kuralları da bunun aynısıdır.

Tüm kullanıcıları kapsayan topluluk kuralları bazı maddelerden oluşur. Kısa ve öz olarak Youtube tarafından belirlenmiştir. Eğer uygun davranmaz iseniz, kanalınızdan hatta ve hatta o hesabınızla ilişkilendirilmiş tüm hesaplarınızdan olabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yazımızı sonuna kadar okumanız gerekecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ki topluluk kurallarına aykırı davranmak ve kanalınızın kapatılmasını istemiyorsanız, kesinlikle bu kuralları bilmelisiniz.

 • Cinsel içerik: Youtube üzerinde cinsel içeriklerin paylaşılması yasaktır. Çıplaklık ve cinsel içerik barındıran içerikleriniz bulunuyorsa, kesinlikle fark edildiğiniz anda uyarılırsınız. O videonuz kaldırılır. Youtube müstehcen içerikler için uygun bir platform olmadığı için bunları yayınlamak yasaktır. Ayrıca hukuki yaptırıma da gidilebilmektedir. Özellikle çocuk istismarı yapılan videolara kesinlikle kayıtsız kalınmaz.
 • Sansürlenmemiş içerik: Videolarınızda şiddet ve sansürlenmemiş içerik mi bulunuyor? O zaman kesinlikle topluluk kurallarını ihlal ettiğinizi söylemeliyiz. Kanın göründüğü videolara kesinlikle Youtube’da yer yoktur. Şiddete teşvik eden tüm videoların ihlale neden olduğunu unutmayın.
 • Tehlikeli içerik: Youtube çocuklara çok fazla özen göstermekte ve önem vermektedir. Örneğin çocuk yaralanmalarını gösteren ya da onların şiddete yönelmesine neden olan videoların hemen yaş sınırlamasına tabii tutulmasını sağlar. Bunu yapmazsa kesinlikle videonuzu yayından kaldırır.
 • Tehdit: Bildiğiniz gibi Youtube’un en çok dikkat ettiği konulardan biri de tehdittir. Gizliliğin ihlal edilmesi, taciz, kötü niyete teşvik, Youtube kullanıcılarının bilgilerinin ifşa edilmesi ve benzeri konuların tümü bu maddeye dahil olmaktadır. Eğer bunlardan birine sebebiyet verirseniz, topluluk kurallarını ihlal etmiş saylanırsınız. Bu madde sonucunda tehdit konusunu kapsayan kişiler kalıcı olarak Youtube’dan uzaklaştırılırlar.
 • Irkçı, dinci ve baskıcı tutum: Youtube, herkesin özgürce hareket edebileceği bir platformdur. Eğer ırkçı, dinci, engel, cinsiyet, cinsel seçim, uyruk gibi benzeri konulara ortam hazırlayan kişiler kesinlikle aykırı davranmış olur.
 • Telif hakkı: Belki de herkesin bildiği en önemli kurallardan biri de telif hakkıdır. Eğer içeriklerinizde telif hakkı barındıran bir öge bulunuyorsa, kesinlikle bu madde dahilinde ihlal yapmış saylanırsınız. Bu da videonuzun para kazanma özelliğinin durdurulmasına, başkasının o videodan para kazanmasına veya videonun kaldırılmasına neden olur. Tekrarları dahilinde kanal kapatılır.
 • Spam: Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Youtube, spama çok önem verir ve özen gösterir. Eğer videolarınızın izlenme sayısının artması adına yanıltıcı meta veriler kullanırsanız, çok daha fazla getiri için hilekarlık yaparak alakasız etiketler, başlıklar, açıklamalar eklemek ihlale neden olmaktadır. Buna birbirini tekrar eden yorumlar da dahildi. Kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda topluluk kuralların ihlal edilebileceği maddeleri açıklamalarıyla birlikte verdik. Tamamına dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Peki ama kanalın feshedilmesine neden olan durumlar nelerdir, biliyor musunuz? Onlar da yazımızın devam bölümünde yer almaktadır.

 • Topluluk kurallarını tekrarlayan şekilde ihlal etmek
 • Hizmet şartlarını tekrar tekrar ihlal etmek
 • Spam
 • Saldırgan tutum ve davranışlar
 • En başta verdiğimiz 7 maddeden herhangi birini ya/ya da herhangi birini veya tamamını sürekli olarak ihlal etmek

Toplam 5 farklı nedenden dolayı kanalınız feshedilebilir. Eğer bunlara da dikkat ediyorsanız, kesinlikle herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Peki tüm bunları ihlal etmediğinizi düşünüyorsunuz ancak kanalınız kapatıldı, öyle mi? O halde bu durumda ne yapabilirsiniz?

İtiraz Hakkınız Bulunuyor

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Youtube, Google’ın bize sunduğu bir hizmettir. Bu nedenle Google mail (gmail) hesaplarımız ile bağlanıyor ve hesap açıyoruz. Eğer kanalınız topluluk kurallarını ihlal etmeniz gerekçesiyle kapatılırsa, gmail hesabınızın da geçici olarak devre dışı kalacağını bilmelisiniz. Tabii hemen gmail yazarak giriş yapabilir ve erişim sağlayabilirsiniz. Ardından hemen size Youtube ile ilgili bir ileti gönderilecektir. Burada detaylı bir raporlama yapılmış olacaktır. Neden kanalınızın kapatıldığıyla alakalı söylemler yer alacaktır. Ayrıca itirazınız için bir de otomatik bağlantı gönderilecektir. Bu durumda o linke tıklayarak itiraz edebilirsiniz.

İtiraz ederken nedenini ve düşüncelerinizi yazmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi kanalınızı herhangi biri şikayet etmiş olabilir. Youtube bir şikayet ile kanalınızı kapatabilir. Bununla birlikte inceleme amacı ile herhangi bir bilgilendirme yapmadan geçici olarak hesabınızı askıya alabilir. Bu tür durumlarda itiraz ettikten sonra eğer kuralları çiğnemediyseniz, hesabınız 1 gün sonra aktif hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir