Skip to main content

Google’dan şikecilere kırmızı kart

google-sanbox-cezalari

Az önce Twitter üzerinden mutlu bir haber aldım @odunherif‘ten.  Google amcamız şike yapan büyüklere cezayı kesmiş; Tff’ye nispet yaparcasına. Habertürk,  Hürriyet ve Milliyet‘e ait internet siteleri artık Google aramalarında çıkmıyor.

Cezanın sebebi ise gerçekten şike. Nasıl yani haber siteleri de mi şike yapıyor diyorsanız cevabım evet. Ki zaten bu soruyu soracak olanların internet ile pek haşır neşir olmadıklarını kabul edersek, bu yazıyı okumadıkları gerçeğini ortaya koyar ardından da kendi cümlelerimizi çürütmüş oluruz. 🙂

Malumunuz büyük haber siteleri uzun süredir hit derdine düşmüş ve  daha sinemada gösterime gireli 3 gün olmayan filmler ya da diziler ile ilgili yanıltıcı etiketer ile yazılarınız doldurmaya başlamıştı.  Siz de görmüşsünüzdür bu sitelerde haberlerin orta ya da üst tarafında “Recep İvedik 4 izle, Recep İvedik 4 hd izle” gibi etiket kalabalıkları ile Google üzerinden ilgisiz yada en fazla filmin gösterim tarihini aktaran bir habere hit sağlıyorlardı. Hayır zaten korsan film falan izliyor herkes. Bunlarda tutmuş korsan film şeysine korsan etiketler ile çanak tutuyorlar.  Senin benim gibi 3-5 web site sahibi de (Allah’a şükür henüz illegal bir paylaşımım olmadı) malum sitelerle yarışamadığı için avucunu yalıyordu. Tabi örnekler sadece filmler ile ilgili değil. Aklınıza gelebilecek bir çok konuda bu spamlar mevcut.

Velhasıl Google uzun süre sonra ilk defa onayladığım bir adım attı ve bu spamcılara ilk darbeyi (ya da darbecik) vurdu. Henüz bu 3 tanesi buz dağının görünen kısmını bile oluşturmasa da hiç yoktan iyidir. En azından bana gelecek için umut vadediyor.

Darısı şikeci büyüklere ceza veremeyen Tff’nin başına 🙂

haberturk-e-ceza

hurriyet-e-ceza

milliyet-e-ceza

Google’dan şikecilere kırmızı kart” hakkında 10 yorum

  1. Siteler yine eski konumlarını almış Google’dan. Fakat bu sitelerin birkaç saatlik kapalı kalması bile binlerce lira kaybı demek. Üstelik kontrol ettiğimde spam içerikleri de temizlemeye başladıklarını gördüm. Kulakları Google tarafından sağlam çekildi.

    1. Aynen. Okuduğuma göre Hürriyet’in başvurusu üzerine spam kısımları temizlemek kaydıyla tekrar eski sıralarına gelmişler. Umarım böyle kalitesiz işleri bu kadar büyüklerden bir görmeyiz bir daha.

    1. Yalnız bu ceza 2 saat sonra kaldırıldı ne yazık ki. Bende arada müjdeyi verebilen 3-5 blogcudan biri oldum işte 🙂 Ama ilerisi adına iyi bir adım bu. Şu anda cezalar kaldırıldı ancak karşılığında da spam içerikler temizleniyor ilgili sitelerden.

  2. Eğer ceza kaldırılmasaydı bu kötü bir durum olabilirdi. Gündem hakkında bilmediğimiz bir şeyi, oradan buradan duyup tam öğrenemediğimiz haberleri bulmak için Google’ı kullanıyoruz sonuçta. Yalnızca bu haber siteleri için değil, takip eden vatandaşlar için de büyük kayıp. Her ne kadar yanlış etiket girilse de haberi veriyorlar ne de olsa…

    1. Ben katılmıyorum. Haber okumak için yine hurriyet.com.tr yazabilirsin adres çubuğuna. Sonuçta 3-5 tane haber sitesnden ibaret deil haber dünyası. Ayrıca haber sitelerinin çoğu ajanslara üye ve oralardan alıyorlar haberleri. Hurriyet yada radikal olmasada bilmemnehaber.com sitesinden de aynı haberleri okuyabiliyorsun. Ben çok çok yerinde bir adım oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir